Slovensko bude vyjednávat jen o koupi nebo leasingu stíhaček

22.11.2016

Bratislava 22. listopadu (zpravodaj ČTK) - Slovensko bude vyjednávat se Švédskem pouze o koupi nebo leasingu stíhaček JAS-39 Gripen, nikoliv o pronájmu bitevníků, jak Bratislava původně plánovala. Novinářům to řekl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš, podle kterého švédská strana již s možnosti pronájmu stíhaček nepočítá.

"Pronájem Švédské království ukončilo, nechce to takovým způsobem. Zůstávají dvě možnosti," citovala slovenská média Gajdoše.

Dohoda Bratislavy se švédskou stranou ohledně obstarání stíhaček by zjednodušila i připravovaný projekt společné ochrany vzdušného prostoru, kterou připravuje Česká republika se Slovenskem. Gripeny používá i česká armáda.

Podle Gajdoše by Švédsko mělo předložit Slovensku nabídku ohledně stíhaček do několika týdnů. Slovenská vláda už v září ministerstvu obrany umožnila, aby vyjednávalo nejen o pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen, ale také o koupi nebo leasingu těchto strojů.

Slovenská armáda v současnosti využívá k obraně vzdušného prostoru dosluhující ruské stroje MiG-29. Podle dostupných informací je bojeschopných pouze několik stíhaček.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka