Drony nabízejí široké možnosti využití, mohou být i nebezpečné

22.11.2016

Praha 22. listopadu (ČTK) - Výběr informací o dronech a možnostech jejich využití (druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz dnes poprvé doručil zásilku dronem):

- Dron je označení pro bezpilotní letoun, tedy letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných plánů či pomocí složitějších autonomních systémů.

- Drony s kamerami využívají média, ale také policie, armády k průzkumným či útočným letům nebo tajné služby. Pravidelně je nasazuje do svých operací americká armáda, především proti radikálům afghánského islámského hnutí Taliban a pozicím organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku.

- Při útoku amerického bezpilotního letounu například zahynul velitel IS v Afghánistánu Háfiz Saíd, vůdce afghánského Talibanu mulla Muhammad Mansúr nebo britský islamista Mohammed Emwazi, médii přezdívaný "džihádista John". Česká armáda již v minulosti používala několik dronů, nasadila je i do mise v Afghánistánu.

- Bezpilotní letouny se také běžně užívají v odvětvích komerční sféry a výzkumu. Monitorují stav solárních nebo větrných elektráren, sledují defekty výškových budov a různých konstrukcí. Používají se k pořizování leteckých záběrů i filmování, například při sportovních přenosech.

- Světovým lídrem v prodeji dronů je čínská společnost DJI, která v loňském roce zaznamenaly tržby přes miliardu dolarů.

- Francouzská policie použila drony letos při konání fotbalového mistrovství Evropy. Malé moderní bezpilotní letouny sledovaly bezpečnostní situaci na stadionech a jejich okolí. Velmi tiché stroje byly osazeny kamerami pro dobré noční vidění z výšky až sto metrů.

- Drony však představují vážné nebezpečí pro leteckou dopravu. Středisko pro studia bezpilotních letadel při americké Bardově univerzitě zaznamenalo od prosince 2013 do září 2015 v americkém vzdušném prostoru 921 případů, ve kterých byl letící dron monitorován v blízkosti letových tras tradičních letadel. Ve 36 procentech existovalo možné nebezpečí srážky. Ve 28 případech museli piloti letadlo navádět tak, aby se kolizi s dronem vyhnuli.

- Pro svoje koncertní turné využila bezpilotní letouny i britská rocková skupina Muse, některými hudebními publicisty označovaná za nejlepší koncertní kapelu současnosti. Letos v červnu se drony vznášely nad hlavami českých fanoušků v pražské O2 areně, kde skupina naživo představila svoje aktuální protiválečné album Drones.

- Největší internetový obchod světa Amazon hovoří již od roku 2013 o projektu donáškových dronů. Letos koncem července podnik informoval o nové sérii testů ve spolupráci s britskou vládou.

- Donášková bezpilotní letadla testuje ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA) také americká společnost Alphabet, mateřská firma internetového gigantu Google.

- Bílý dům již dříve uvedl, že odvětví bezpilotního létání by mohlo do roku 2025 přispět k výkonu americké ekonomiky 82 miliardami dolarů (asi dva biliony Kč) a zajistit podporu až pro 100.000 pracovních míst.

- Prodeje dronů v ČR ještě podle expertů nedosáhly svého vrcholu a každým rokem stoupají. Lidé za ně nejčastěji utratí mezi dvěma až třemi tisíci korun.

- Dron, který Mall.cz vybral po dohodě s Úřadem pro civilní letectví a odborníky z ČVUT i z praxe, unese zásilku vážící nejvýše jeden kilogram a maximálních rozměrech 5 x 25 x 17 centimetrů. Již dříve e-shop sdělil, že by drony mohly bez problémů doručovat zásilky o váze do dvou kilogramů, které u velkých internetových prodejců včetně Mall.cz tvoří přibližně 80 procent objednávek.

- Drony v přepravě poštovních zásilek testují i další firmy, například FedEx, DHL, Australská pošta, Švýcarská pošta nebo americký soukromý přepravce Flirtey.

- Od příštího akademického roku bude vyučovat předmět řízení dronů Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích. Absolventi předmětu budou podle školy připraveni složit zkoušku pro piloty dronů u Úřadu pro civilní letectví. VŠTE zahájí výuku předmětu na katedře dopravy a logistiky jako součást oboru Technologie dopravy a přepravy.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka