USA povolily Airbusu prodej 106 letadel do Íránu

23.11.2016

Americká vláda poskytla evropskému výrobci letadel Airbus povolení k prodeji 106 civilních letadel íránskému vlajkovému přepravci Iran Air. Agentuře Reuters to sdělil informovaný zdroj a později to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí USA. Jde podle analytiků o kontroverzní krok, který může vyvolat spor mezi končící vládou prezidenta Baracka Obamy na jedné straně a republikány a zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem na straně druhé.

Airbus sice sídlí ve Francii, Spojené státy mu ale musí vydávat povolení k prodeji letounů do zemí podléhajícím sankcím, protože minimálně deset procent komponentů jeho produkce pochází z USA. Írán si už letos objednal od Airbusu a amerického konkurenta Boeingu po více než stovce strojů a USA už dříve Airbusu vydaly povolení k prodeji 17 letounů.

Krok ministerstva financí USA zřejmě vyvolá nelibost republikánů v Kongresu a Trumpa, který v předvolební kampani řekl, že dohodu o íránském jaderném programu mezi Teheránem a velmocemi v čele s USA rozmete. Dohoda na počátku roku zrušila většinu obchodních sankcí proti Teheránu.

Povolení k prodejům do Íránu může budoucí Trumpova administrativa po lednovém nástupu snadno zrušit, řekli experti Reuters. Kdyby se takto Trump rozhodl, vedlo by to ke sporům s americkými spojenci a dalšími mocnostmi, které dohodu s Íránem spolupodepsaly. Minulý týden Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který by zablokoval prodej komerčních letadel Íránu, před Obamovým odchodem z funkce ale zákaz nemá šanci vstoupit v platnost.

Trump ani nikdo z jeho týmu zatím na krok vlády nereagoval. Přední republikáni v Kongresu dnes poslali Obamovi dopis s doporučením, aby se po zbytek své služby zdržel podpory investic v Íránu a vydávání nových povolení k vývozu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby řekl, že načasování souhlasu s prodejem airbusů s listopadovými prezidentskými volbami v USA nesouviselo. Podle něj to je součást amerických závazků v rámci dohody s Íránem.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka