Piloti Lufthansy stávkují, firma dnes zrušila 876 letů

23.11.2016

Berlín 23. listopadu (zpravodaj ČTK) - Piloti německých aerolinek Lufthansa od dnešní půlnoci stávkují. Protestem, který je již čtrnáctým za posledního dva a půl roku, si chtějí vynutit zvýšení platů o 22 procent. Dvoudenní stávka se podle firmy dnes dotkne zhruba 100.000 cestujících, Lufthansa zrušila téměř 900 letů, včetně několika spojení s Českou republikou. Kolik letů zruší ve čtvrtek, zatím neoznámila.

Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) vyzval více než 5000 pilotů ke stávce kvůli tomu, že jim za posledních pět let nebyl zvýšen plat. Odbory, podle nichž za tu doby největší německé aerolinky vydělaly kolem pěti miliard eur (135 miliard Kč), požadují jejich výrazné zvýšení. Vedení společnosti ale jejich požadavky odmítá. Stávce se v úterý snažilo ještě zabránit, německé soudy ale odmítly vydat předběžné opatření. Piloti pak původně 24hodinovou stávku prodloužili o jeden den.

Lufthansa dnes kvůli stávce zrušila asi polovinu spojů. Společnost sice uvedla, že uskuteční 2124 letů, v tom jsou ale započteny i lety společností Austrian Airlines, Brussels Airlines nebo Swiss, které spadají pod koncern Lufthansy. Sama Lufthansa běžně vypraví asi 1800 letů denně. Dnes jich musela 876 zrušit, 51 z nich jsou mezikontinentální lety.

Stávka pilotů přijde aerolinky každý den podle jejich vlastního odhadu na sedm až devět milionů eur (189 až 243 milionů Kč). Vedení společnosti i proto odborům nabízí jednání, které by vedl zprostředkovatel. Odbory ale nejprve požadují, aby Lufthansa navrhla zvýšení platů, o němž by bylo možné jednat. Dosavadní návrhy za takové nepovažují.

Omezení, na jejichž dopady si už stěžují provozovatelé německých letišť, pociťuje i Česká republika. Zrušeny byly čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem s příletem do Prahy v 10:10, 13:45, 17:55 a 22:50 SEČ. Poslední zrušený spoj se měl podle harmonogramu do Německa vracet až následující den, tedy ve čtvrtek v 06:55 SEČ. Dále dopravce zrušil spoj mezi Prahou a Mnichovem (přílet do Prahy ve 12:40 a následný odlet v 13:15 SEČ).

Stávka už v úterý postihla i několik desítek spojení nízkonákladové divize Lufthansy Eurowings, což se dotklo asi 4100 cestujících.

Protesty pilotů Lufthansy přijímala v minulosti velká část německé veřejnosti s nelibostí, mimo jiné kvůli výši platů, které piloti již dnes mají. Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73.000 eur ročně (téměř dva miliony Kč), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255.000 eur ročně (6,8 milionu Kč). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32.650 eur (883.000 Kč).

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka