Provoz na českém nebi od května do října stoupl o šest procent

24.11.2016

Praha 24. listopadu (ČTK) - Provoz na českém nebi v letošní letní sezoně od května do října meziročně stoupl o šest procent. Letoví dispečeři v tomto období zaznamenali téměř 490.000 pohybů letadel, což představuje dosud nejsilnější letní sezonu v Česku. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo Řízení letového provozu (ŘLP). Letecký provoz v českém vzdušném prostoru v poslední době zažívá rozkvět, rekordní byl i výsledek za celý loňský rok, kdy přes Česko přeletělo více než 780.000 letadel.

Nejsilnější letecký provoz byl nad ČR tradičně v červenci, kdy poptávku po letech navyšují zejména cesty turistů k moři. Během tohoto měsíce oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo své služby 87.583 pohybům letadel, v denním průměru tedy 2852 letům, uvedlo ŘLP. Za celý letošní rok dispečeři předpokládají nárůst průletů na 810.000 pohybů.

Pro hospodaření leteckých dispečerů je ale významný zejména růst takzvaných letových jednotek. To je údaj zaznamenávající kromě vzdálenosti rovněž i hmotnost prolétávajících letounů a podle něj se i vypočítávají ceny za navigační služby. Během léta tento údaj vzrostl o 7,4 procenta. Největším zákazníkem ŘLP byla v uvedeném období Lufthansa následovaná společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru nad Českem a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Vloni podniku meziročně klesl zisk o téměř 130 milionů korun na 407 milionů korun. Tržby vzrostly o zhruba 300 milionů na 3,7 miliardy korun. Důvodem poklesu zisku je skutečnost, že do předloňských výsledků se významně promítl prodej domu na Smetanově nábřeží v Praze.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka