Vláda projedná návrh na navýšení příspěvků do kosmické agentury

27.11.2016

Praha 27. listopadu (ČTK) - Vláda v pondělí projedná návrh ministerstva dopravy na zvýšení českého příspěvku do rozpočtu Evropské kosmické agentury ESA. Úřad navrhuje, aby Česká republika příští rok na kosmické aktivity vyčlenila 830 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle resortu dopravy, který v Česku kosmické aktivity koordinuje, jsou české příspěvky na chod agentury ve srovnání se zbylými členskými státy dlouhodobě podhodnocené. Loni vláda český příspěvek 327 milionů korun navýšila o 200 milionů Kč. Projednání bodu už kabinet opakovaně odložil.

Ani loňské navýšení prostředků podle ministerstva nestačilo ke smazání deficitu, který Česko vůči svým závazkům má. Navíc se země během roku přihlásila do nového volitelného programu na vývoj nových nosných raket Ariane 6. K naplnění cílů vytyčených v Národním kosmickém programu za rok 2014 chybí vyplatit 245 milionů korun ročně do takzvaných volitelných programů ESA, uvedlo v materiálu pro jednání vlády ministerstvo. Úřad proto navrhuje roční příspěvek do volitelných programů evropského kosmického programu o tuto částku navýšit na 445 milionů korun.

K tomu je třeba připočíst 225 milionů korun na povinné aktivity ESA, které hradí z vlastního rozpočtu ministerstvo školství, a dalších 60 milionů ministerstva školství na volitelné programy z oblasti výzkumu a vývoje. Další částkou, ze které se skládá český příspěvek evropské kosmické agentuře, je 100 milionů korun pro přípravu průmyslových kapacit v ČR pro zapojení do kosmického programu, který vyplývá z Národního kosmického programu.

Evropská kosmická agentura byla založena v roce 1975 s cílem navrhovat a realizovat Evropský kosmický program. Cílem ESA je prohloubit znalosti o planetě Zemi, Sluneční soustavě i celém vesmíru. ESA má 22 členských států a zaměstnává přes 2200 specialistů. Její ústředí je v Paříži.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka