Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 mil. Kč

30.11.2016

Působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) v Praze přineslo za poslední čtyři roky české ekonomice zhruba 800 milionů korun. Novinářům to řekl výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides. Počet českých podniků žádajících o evropské peníze na výzkum a vývoj satelitní navigace, a s tím objem peněz pro české firmy od Evropské komise, se od přestěhování sídla GSA do Prahy téměř zdesetinásobil, uvedl.

"Od přestěhování sídla GSA do Prahy před čtyřmi lety vzrostl její celkový přínos pro českou ekonomiku na více než sedm milionů eur ročně, tedy téměř 200 milionů korun," řekl šéf GSA. Podle odhadu vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA a viceprezidenta Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Dobeše je ekonomický přínos agentury ještě vyšší. Oboru se věnuje 30 až 40 českých podniků, dodal.

Představitelé GSA připomněli, že raketa Ariane 5 vynesla 17. listopadu na oběžnou dráhu Země čtyři družice satelitního systému Galileo. Podle Doridese je systém připraven ke spuštění. "Příchod Galilea, když ho příští rok začnete skutečně funkčně používat, nebude velká revoluce pro lidi. Ale nastane podstatné navýšení přesnosti, protože bude dosažitelných o hodně víc satelitů než dřív. Normální člověk bude rád, že mu navigace bude pracovat i v lese," řekl Dobeš. Vzniknou i nové systémy, které pomohou průmyslu, doplnil.

Agentura GSA se přestěhovala do Prahy v roce 2012 z Bruselu. Je jedinou evropskou agenturou sídlící v Česku. Češi těží především ze spolupráce na projektech vývoje aplikací satelitní navigace. Hlavním cílem GSA je zajistit, aby evropské programy satelitní navigace, Galileo a EGNOS, vyhovovaly potřebám uživatelů po celém světě a měly ekonomický a sociální přínos.

GSA vznikla v roce 2004 jako oficiální a největší technologická agentura Evropské unie. Je první její agenturou, která se zaměřuje na poskytování "satelitních služeb" obyvatelům celého světa. V Praze v agentuře pracuje téměř 150 lidí z 21 zemí.

Ve dnech 2. a 3. prosince pořádá agentura Dny otevřených dveří pro veřejnost.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka