Průkopníci letectví: Bratři Wrightové byli první na světě ...

12.12.2016

Dne 17. prosince 1903 (113 let) vzlétl poprvé na světě stroj těžší než vzduch poháněn spalovacím motorem. Stalo se to ve Spojených státech, na větrných dunách pobřeží Severní Karolíny. Dva bratři Orville a Wirbur Wrightové postavili unikátní pokusný letoun nazvaný Flyer. Neměli technické vzdělání, ale byli vyjimečně zruční, měli dílnu na bicykly. Zajímal je let a jeho mechanika a tak stavěli řadu kluzáků. Vyvinuli systém řízení kolem tří os včetně ovládání na jejich letounu. Vyřešili pohon svého letounu spalovacím motorem vlastní konstrukce.

První úspěšný let se uskutečnil za větrného počasí 17. prosince 1903, kdy se poprvé Flyer vznesl na 12 sekund, aby urazil vzdálenost 36,5 metru na Kill Devil Hillu v Kitty Hawk ve státě Severní Karolína. První let pilotoval Orville, Wilbur Wright letěl 279 metrů a let trval 59 sekund. Svůj stroj nestále zdokokonalovali a zlepšovaly se jejich letecké schopnosti.


Bratři Orville Wright (1871 – 1948 ) a Wilbur Wright (1867 – 1912 )

Evropa nevěřila Wrightům. V roce 1908-09 navštívil Francii Wirbur Wright a letovými ukázkami a lety deklasoval výkony francouzkých aviatiků. Nikdo potom již nezpochybňoval jejich prvenství.

V roce 1909 bratří Wrightové splnili požadavky americké armády na motorový letoun v praktických letech: 2-sedadlový letoun, 1 pilot + 1 cestující, hodinový let, průměrná rychlost vyšší než 40 mil/h (64 km/h).


Unikátní snímek ze 17. prosince 1903 zachycující startující Wright Flyer I. z katapultu nad dunami v Kitty Hawk, Severní Karolína, USA. Orville pilotuje vleže, Wilbur na zemi zajišťuje křídlo startujícího letadla.


Letoun Flyer bratří Wrightů při letové ukázce pro U.S. Army, Fort Myer, Virginia, USA v roce 1908. Pilotuje Orville. Letadlo samozřejmě letí dopředu, konfigurace řídících ploch je nezvyklá: výškové plochy jsou vpředu a směrové vzadu.


Wright Flyer Model A na katapultu, za řízením je Wilbur Wright, který se připravuje ke startu, závaží je ve věži nahoře, Francie, 1908-09.


Motor pohánějící letoun Wright Flyer I, čtyřválcový řadový, výkon 9 kW (12 HP), váha 77 kg

Wright Flyer I
Typ: pokusný, motorem poháněný dvouplošník
Vyvinuto z typu: Wright Glider
Varianty: Wright Flyer II, Wright Flyer III
Rozměry:
Rozpětí: 12,29 m
Délka: 6,43 m
Výška: 2,81 m
Nosná plocha: 35 m2
Vzletová hmotnost: 340 kg
Maximální rychlost: 150 km/h
Motor:
Čtyřválcový řadový motor vlastní konstrukce
Výkon: 9 kW (12 HP)
Váha: 77 kg

Jiří Lukeš
Zdroj: wikipedia.org
Fotografie: Public Domain

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

réplicas de relojes Rolex viene en

Odpovědět

Datum : 14.01.2021 09:20, Vložil : dfdgf

www.airmaxsale.de Con el éxito de la compañía como el air max baratas primer reloj usado en la luna, el presidente y CEO de OMEGA Raynald Aeschilimann nike scarpe uomo declaró: «Es un gran logro aterrizar en otro mundo. No puedo pensar en una mejor razón para levantar un vaso en homenaje «.chaussure nike air max pas cher

I like it

Odpovědět

Datum : 13.01.2021 09:43, Vložil : Jeff Simons

You guys are awesome when it comes to sharing these kinds of stuff. I've been looking for it for a while now and even though I may have found it on some websites, the links were no longer working or have already been banned. With your help, I was able to download the new roblox pc as well as a couple of hide games that will surely keep me entertained during this pandemic period. Thankfully, the ones you shared still works and I was able to install them without any problem at all. I just hope that this won't get banned or anything like that. Thank you!

Odpovědět

Datum : 28.12.2020 12:13, Vložil : eRjo

tvqy

réplicas de relojes Ro

Odpovědět

Datum : 25.08.2020 11:23, Vložil : dfdgf

45mm caso tamaño con Breitlight® material de hecho a mano, que es el desarrollo de una replicas relojes aleación especial de patente Breitling, titanio más ligero que 3,3 veces, 5,8 veces mayor que el acero ligero bien, pero en términos de la medida en comparación con relojes imitacion tanto la fuerte pero es peor. A pesar de que es muy ligero, pero este material para construir el caso tiene una muy fuerte anti-arañazos y resistencia a la corrosión, se puede aplicar en casi cualquier entorno situación.

Gustave Whitehead

Odpovědět

Datum : 22.07.2019 15:55, Vložil : Gustave Whitehead

První motorový let ale provedl Gustave Whitehead už o dva roky dříve. Daleko lépe řešeným strojem a na delší vzdálenost. Žel neměl tak skvělou propagandu a konexe.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka