Druhým a posledním dnem pokračuje stávka pilotů Lufthansy

30.11.2016

Berlín 30. listopadu (zpravodaj ČTK) - Druhým a pro tuto chvíli posledním dnem pokračuje další stávka pilotů německé letecké společnosti Lufthansa. Firma kvůli ní dnes zrušila 890 letů, což se dotklo asi 98.000 cestujících. Piloti, kteří požadují výrazné zvýšení platů, nevylučují další protesty. Část leteckých zaměstnanců ale dnes demonstrovala proti počínání pilotů.

Piloti stávkovali už minulý týden od středy do soboty, což pocítilo 350.000 cestujících, kteří měli letět jedním ze zhruba 2800 zrušených letů. Aktuální kolo sporu, který se táhne již několik let, se za úterý a dnešek dotklo dalších asi 180.000 pasažérů: vypadlo na 1700 letů. Kolem 40 letů se v důsledku stávky neuskuteční ještě ve čtvrtek.

Stávka si dnes vyžádala i zrušení čtyř párů letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem a také jednoho páru spojů na trase Praha-Mnichov.

Piloti, kteří chtějí zvýšit platy o celkem 22 procent, dnes protestovali i před centrálou Lufthansy na letišti ve Frankfurtu. Sešlo se jich tam asi 400. Početně stejně silnou protidemonstraci na témže místě uspořádal frankfurtský letištní personál, podle něhož piloti myslí jen na sebe a nedbají zájmů dalších leteckých pracovníků.

Další protesty v příštích dnech nejsou vůbec vyloučené. Odbory, které zastupují na 5400 pilotů, oznámily, že stávkovat nebudou určitě jen o Vánocích. O možné stávce se mluví také v souvislosti s dceřinou společností Lufthansy Germanwings.

Nástupní plat pilotů Lufthansy činí i s příplatky 73.000 eur ročně (téměř dva miliony Kč), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255.000 eur ročně (6,8 milionu Kč). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32.650 eur (883.000 Kč).

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka