Bezpečnostní rada SR je pro spolupráci s ČR při vzdušné obraně

01.12.2016

Bezpečnostní rada Slovenska souhlasila s připravovanou smlouvou s Českou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš novinářům na dotaz ČTK řekl, že kabinet premiéra Roberta Fica by měl text smlouvy projednat příští týden.

"Hlavním obsahem smlouvy je zajištění vzdušného prostoru jednoho nebo druhého smluvního státu prostředky, kterými disponuje Slovenská republika nebo Česká republika," uvedl Gajdoš.

Smlouva umožní vojákům z jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Jde o prezidentskou smlouvu, která si před ratifikací vyžaduje na Slovensku také souhlas parlamentu. O projektu takzvaného společného nebe jednali členové české a slovenské vlády již na dřívějších společných schůzkách.

Podle Gajdoše překážkou naplnění smlouvy není rozdílný typ stíhaček, které v současnosti využívá česká a slovenská armáda. "Není to jen o letadlech, ale je to i o umožnění podřídit naše prostředky a profesionální vojáky jinému státu," řekl slovenský ministr. Podle smlouvy technika a vojáci státu, který pomoc poskytne, bude pod národním velením žádající strany.

Slovenská armáda má v současnosti ve výzbroji ruské bojové letouny MiG-29. Bratislava ale vyjednává se Švédskem o možnosti koupě nebo leasingu stíhaček JAS-39 Gripen, které využívá i česká armáda.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka