EU poprvé řeší, jak nastavit pravidla pro bezpilotní drony

01.12.2016

Brusel 1. prosince (zpravodaj ČTK) - Evropská unie by poprvé měla mít pravidla upravující používání malých bezpilotních strojů, tedy dronů. O věci dnes v Bruselu jednali ministři dopravy EU. Jak ČTK a Českému rozhlasu řekl český účastník schůzky, první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček, nebudou se vznikající pravidla v zásadě dotýkat například létajících hraček, které jsou v posledních letech vánočním hitem.

"Pokud se bavíme vysloveně o charakteru hraček, tak tam ne. Tady spíš jde o drony pokročilejší," poznamenal Čoček. Dnes byla v Bruselu dohodnuta rámcová představa budoucí úpravy, kterou má v brzké době vypracovat Evropská komise spolu s členskými státy.

Evropská unie a Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) v současnosti podle mezinárodních pravidel regulují provoz bezpilotních létajících prostředků těžších než 150 kilogramů, výjimkou jsou drony používané ozbrojenými složkami, policií nebo celníky. Lehčí drony dosud - pokud vůbec - řeší jen národní legislativa.

"Je to segment přepravy, který velmi rychle nastupuje. Je potřeba nastavit mu pravidla, aby zavládla jistota jak z hlediska bezpečnosti, tak také jistota pro majitele i výrobce," vysvětlil dnes Čoček.

EASA na svých webových stránkách zveřejnila návrh, jak by věc mohla vypadat. Malé drony rozděluje do tří kategorií - ty s nízkým rizikem je možné používat bez autorizace, při dodržení bezpečnostních pravidel a s omezením daným národními úřady. Čoček připomněl, že u těchto dronů se řeší problémy, které se spíše než oblasti dopravy týkají otázek, jako je ochrana soukromí a podobně.

EASA pak navrhuje ustavit středně rizikovou kategorii dronů, kde by byla potřeba poměrně snadná certifikace ze strany národních úřadů, a kategorii "certifikovanou", u níž by byly požadavky srovnatelné s těmi, kladenými na pilotované stroje. Diplomaté před dnešní schůzkou zmiňovali snahu zajistit, aby drony splňovaly pravidla týkající se například hlučnosti či emisí skleníkových plynů, stejně jako jiná letadla.

"Je také podstatné, zda se bavíme o dronech létajících v rámci přímého dohledu operátora nebo o dronech autonomních, pohybujících se mimo dohled operátora," doplnil dnes Čoček.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka