Bitevní drony do výzbroje AČR ?

02.12.2016

Česká armáda by podle prezidenta Miloše Zemana neměla příliš váhat s pořízením dronů. Po pozorovacích bezpilotních letounech by měla ve druhé vlně pořídit bojové letouny, bez nichž v budoucnosti nebude zcela plnohodnotná. Zeman to dnes řekl na velitelském shromáždění. Širší využívání dronů Zeman české armádě opakovaně doporučuje.

"Já se domnívám, že při úvahách (...) bychom v akvizicích o této nové technice neměli příliš váhat," řekl Zeman. V první vlně by armáda měla pořídit pozorovací drony, a až si osvojí tuto techniku, v druhé vlně se "nebát pořídit i bitevní drony". "Armáda bez této techniky v budoucnosti nebude zcela plnohodnotná, podobně jako kdysi nebyla plnohodnotná armáda, která neměla tanky," dodal.

Prezident připomněl, že plně podporuje tendenci armády postupně zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu. Součástí tohoto závazku je ale také to, aby minimálně 20 procent výdajů šlo na investice. Nad jejich dlouhodobým charakterem by se armáda měla podle prezidenta zamyslet. Připomněl "celou řadu tragédií v akvizicích", kterou si armáda v minulosti prošla - desetimiliardové ztráty v letounech L-159, nákup letounů CASA či nákup obrněných transportérů.

Česká armáda již v minulosti používala několik typů dronů, nasadila je i do mise v Afghánistánu. Starší bezpilotníky se vedení ministerstva obrany kvůli technické životnosti rozhodlo v létě obměnit. Kromě starších dronů mají čeští vojáci k dispozici i bezpilotníky Scan Eagle, které používají k průzkumu kolem letecké základny Bagrám v Afghánistánu. Armáda je dostala od USA.Prostějovský 102. průzkumný prapor má k dispozici i další americký stroj UAV RQ-11B Raven, který váží pouze necelé dva kilogramy a startuje odhozem z ruky. Žádný z těchto strojů není určen pro boj.

Zdroj: ČTK
Fotografie: Ilustrativní foto af.mil

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka