Trump si stěžuje na cenu budoucího prezidentského boeingu

07.12.2016

Náklady na výrobu nového prezidentského letounu Boeing 747 se vymkly kontrole, objednávka by měla být zrušena. Na twitteru to dnes napsal budoucí americký prezident Donald Trump. Součástí prezidentské letky jsou nyní dvě speciálně vybavená letadla Boeing, cena za dva nově objednané stroje se během výroby průběžně zvyšuje, oficiálně ale oznámena nebyla.

Air Force One

"Boeing vyrábí zcela nový letoun 747 Air Force One pro budoucí prezidenty, náklady se ale vymkly kontrole, překračují čtyři miliardy. Zrušte tu zakázku!" napsal Trump na sociální síti. Cena nových letounů nebyla úředně oznámena, podle agentury Reuters dosahuje tří miliard dolarů (75 miliard Kč) a dál se zvyšuje.

Boeing zvítězil v soutěži o zakázku ministerstva zahraničí na nové letouny letos v lednu. Nejprve byla pro výrobce uvolněna částka 26 milionů, v červnu dalších 127 milionů dolarů. Podle odborného časopisu FlightGlobal má jít o čtyřmotorový letoun nové generace.

Dosavadní prezidentská letka dosluhuje, v příštím roce dosáhne hranice předpokládané třicetileté životnosti. Nový stroj by ale měl být k dispozici až v roce 2024, i když Boeing chce výrobu urychlit.

Budoucí prezident zatím využívá vlastní soukromou letku, jejíž součástí je Boeing 757, menší manažerský letoun Cessna Citation a dva vrtulníky Sikorski 76. Během volební kampaně republikánský kandidát užíval vlastní letadlo Boeing, které novináři překřtili na "Trump Force One".

Fotografie: Pixabay

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka