Švýcarští vědci chtějí vytvořit solární bezpilotní letouny

09.12.2016

Bezpilotní letouny na solární pohon, které se ve vzduchu udrží několik měsíců bez paliva, chtějí vyvinout švýcarští vědci a dobrodruzi Bertrand Piccard a André Borschberg. Informovala o tom dnes agentura DPA. Oba před nedávnem dokončili cestu kolem světa v letounu Solar Impact 2.

Piccard a Borschberg tvrdí, že potřebné technologie už jsou k dispozici. "Musíme je jen správně použít," řekl Piccard. Vědcům ale může trvat i několik let, než práci na solárních dronech dokončí. I jiné firmy, mezi nimi také internetová společnost Facebook, pracují na projektech zahrnujících bezpilotní solární letouny.

Piccard odmítl obavy, že zvolení Donalda Trumpa, zastánce fosilního paliva, prezidentem Spojených států ovlivní celosvětový vývoj takzvaných "čistých" technologií šetrných k životnímu prostředí. Podle Piccarda mají lidé o nové technologie zájem, protože jsou pro ně cenově výhodné. Jako příklad uvedl LED světla, která snižují náklady na elektřinu.

Letos v červenci dokončili Piccard a Borschberg v letounu na solární pohon Solar Impulse 2 cestu kolem světa, kterou začali v březnu loňského roku. Cesta měla původně trvat pět měsíců; kvůli nepřízni počasí i technickým obtížím ale vědci museli udělat neplánovanou devítiměsíční pauzu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka