Ruský dobrodruh Fjodor Koňuchov oslaví pětašedesátiny

11.12.2016

Moskva/Praha 11. prosince (ČTK) - Ruský dobrodruh Fjodor Koňuchov, který 12. prosince oslaví 65. narozeniny, je takřka renesanční osobností. Zkušený vzduchoplavec, námořník a horolezec je také známým výtvarníkem, grafikem a sochařem, ale i spisovatelem, novinářem a od roku 2010 i vysvěceným jáhnem ukrajinské pravoslavné církve.

Koňuchov je však především cestovatel, který má na svém kontě několik rekordů, unikátních expedic a výstupů. Mimo jiné získal takzvanou Korunu Země a cestovatelský Grand Slam, to znamená, že navštívil severní i jižní pól a stanul na nejvyšším vrcholu každého z kontinentů. Mount Everest zdolal dvakrát. Krom toho na jachtě několikrát objel svět a převesloval Atlantik i Tichý oceán. Letos překonal rekord v sólovém obletu Země balonem bez zastávky, když po 11 dnech a šesti hodinách letu dorazil do západní Austrálie. Překonal tak výkon Američana Steva Fossetta, který v roce 2002 svět balonem obletěl za 13 dní a osm hodin.

Koňuchov se narodil v ukrajinské obci Čkalovo v Záporožské oblasti. Vystudoval navigaci na námořní škole v Oděse a později absolvoval obor lodní mechanik a teologický seminář v Petrohradě. Sloužil v armádě, mimo jiné i ve Vietnamu v době války s USA.

Později se začal věnovat výtvarnému umění a cestování. Je autorem více než tří tisíců obrazů a ilustrací, vystavovaných v Rusku i zahraničí. Napsal desítku knih, spolu s manželkou je spoluautorem dalších. Je členem řady prestižních organizací a držitelem řady vyznamenání. Od Mezinárodní letecké federace FAI získal titul Pilot roku 2016.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Balony.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka