Bývalý vládní letoun Tu-154 získalo muzeum ve Zruči-Senci u Plzně

13.12.2016

Bývalý vládní letoun Tu-154M, který po světě vozil české prezidenty či vojáky, získá soukromé muzeum techniky Air Park ve Zruči-Senci na Plzeňsku. Stroj bude z kbelského letiště převezen na Plzeňsko tento víkend. ČTK to sdělila Tereza Šírová z Leteckého muzea v Kunovicích. Letečtí nadšenci již v září ze Kbel přepravili druhé z vládních "tůček", kterému se kvůli přepravě zlatého olympijského týmu českých hokejistů přezdívá Naganský expres.

V uplynulých měsících oba stroje pracovníci a příznivci kunovického muzea nachystali k přepravě. Odmontovat například museli obě křídla. Zatímco první z letounů byl do Kunovic přepraven v září a bude po opětovném sestrojení vystaven v tamním muzeu, druhý, který získal přezdívku Prezidentský dostavník, získalo muzeum ve Zruči. "Letoun sloužil v letech 2000 až 2007 u Armády ČR, vozil vrcholné státníky, vojáky nebo humanitární pomoc, a po vyřazení z provozu i jemu několikrát hrozila cesta do šrotu," řekla Šírová. Loni se jeho vlastníkem stal Slovácký aeroklub Kunovice.

Jeho zástupci podle vedoucího Leteckého muzea v Kunovicích Martina Hrabce od února hledali pro stroj s registračním číslem 1003 nového majitele. O letoun mělo zájem několik českých i zahraničních institucí, přesto se podle Šírové na počátku podzimu zdálo, že "tůčko" nakonec skončí na šrotišti. Pronájem místa na kbelském letišti totiž kunovickému aeroklubu končil na konci roku. "Na poslední chvíli, doslova za pět minut 12, vstoupili do hry Karel a Miloš Tarantíkovi, majitelé Air Parku ve Zruči u Plzně," poznamenala.

Minulý víkend byly dokončeny demontážní a přípravné práce. V noci z pátku na sobotu jej speciální souprava začne převážet do západních Čech. Stejně jako při zářijovém přesunu na Moravu bude měřit přes 50 metrů, její výška i šířka bude kolem pěti metrů. V hlavní koloně opět pojede pouze trup letounu, ostatní části budou přepraveny jindy.

Ze Kbel tahač vyjede v sobotu v 01:00. Zamíří na Velvary, Slaný a přes Řevničov a Lubenec by měl ráno dojet do Bochova-Parkova, kde bude do sobotního večera odstaven. Poté bude přes Toužim, Plzeň a Třemošnou pokračovat do zručského muzea.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka