Do Izraele dorazily první dvě stíhačky F-35, posílí jeho letectvo

12.12.2016

Jeruzalém 12. prosince (ČTK) - Do Izraele dnes dorazily dva stíhací letouny F-35 americké výroby, které posílí vojenské letectvo židovského státu. Stroje tvoří předvoj z celkové dodávky 50 letounů, které mají v příštích letech posílit vojenskou převahu Izraele v regionu.

Stíhačky přistály na letecké základně Nevatim v jižním Izraeli, kde se při této příležitosti konala slavnostní ceremonie. Přítomni byli izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký ministr obrany Ashton Carter.

Šéf izraelské vlády vyzdvihl spojenecké závazky, které touto dodávkou USA opět potvrdily vůči Izraeli.

Americký bojový letoun F-35 je víceúčelová útočná stíhačka vyráběná v několika verzích. Mimo jiné je vybavena technologií stealth, takže je neviditelná pro radary. Některé varianty jsou také schopny kolmého startu. Maximální rychlost dosahuje 1,5 machu. Jeden mach je zhruba 340 metrů za sekundu, což odpovídá rychlosti zvuku v blízkosti zemského povrchu.

Budoucí americký prezident Donald Trump se dnes postavil proti vládnímu kontraktu se zbrojní firmou Lockheed Martin na dodávku letounů F-35, která je prý předražená. Firma Lockheed v reakci na tuto kritiku oznámila, že investovala velké částky, aby se cena letadel F-35 snížila.

Podle dřívějších Trumpových vzkazů na twitteru se vymkly kontrole i náklady na výrobu nových prezidentských letounů Boeing 747.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka