Slovensko obnovilo vládní letku, mění stroje ruské výroby

22.12.2016

Slovensko zmodernizovalo svou vládní letku, kterou v minulosti tvořily dosluhující stroje ruské výroby. Po květnovém nákupu letadla Airbus A319 slovenské ministerstvo vnitra minulý týden zakoupilo další letadlo stejného typu a dříve obstaralo také dva jiné dopravní letouny.

Z uzavřených smluv vyplývá, že za čtyři stroje Bratislava zaplatí dohromady asi 79,5 milionu eur (2,1 miliardy Kč). Ani jedno ze zmiňovaných letadel není nové. Kromě letounů Airbus, z nichž jeden začala vládní letka využívat letos v červnu, Slovensko zakoupilo také dvě více než 20 let stará letadla Fokker.

Slovensko na přepravu politiků či evakuaci svých občanů ze zahraničí v minulosti využívalo letadla TU-154M a Jak-40. Jeden ze dvou strojů TU-154M, který má mnohem vyšší spotřebu paliva a kratší dolet než Airbus A319, byl ale dlouhodobě mimo provoz. Právě končící technickou životností a vysokými náklady na provoz letadel ruské výroby slovenské ministerstvo vnitra zdůvodňovalo obnovu vládní letky.

List Sme citoval analytika Petera Šveca, podle kterého jsou ale vládní letadla málo vytížena, a piloti proto nemají dostatečné zkušenosti. "Budeme mít velká letadla, s nimiž létáme velmi málo hodin. V žádném případě se tak nemůže vytvořit prostředí, ve kterém by byla zajištěna bezpečnost v nejvyšší míře, která je zajišťována ve vyspělých leteckých společnostech," řekl.

O modernizaci vládní letky hovořili slovenští politici léta. Stát k nákupu letadel nakonec přistoupil bez širší veřejné diskuse po letošních volbách. Například slovenský premiér Robert Fico v minulosti využíval i komerční letecké linky, což jeho úřad tehdy zdůvodňoval šetřením.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka