Čína zahájila civilní lety na sporné Paracelské ostrovy

22.12.2016

Peking 22. prosince (ČTK) - Čína dnes zahájila civilní leteckou dopravu na jeden ze sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Informovala o tom čínská oficiální média. Podle agentury AFP tento krok s největší pravděpodobností rozhořčí Vietnam, který si na ostrůvek Woody Island rovněž dělá nárok.

Čínská civilní letadla by na odlehlý Woody Island, čínsky zvaný Jung-sing, měla létat denně; jednosměrná letenka vyjde na 1200 jüanů (4466 Kč). První let dnes odstartoval z města Chaj-kchou, které je metropolí jihočínského ostrova Chaj-nan.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Woody Island je největším z Paracelských ostrovů, nad nimiž Čína převzala plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Rozloha ostrova nicméně dosahuje pouhých 2,13 kilometru čtverečního. Na ostrově s horkým a vlhkým podnebím bydlí rodiny rybářů, vojáků a vládních úředníků. Vyskytují se tu želvy a mořští ptáci. Souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a předpokládají se tam velká naleziště ropy a zemního plynu.

Na ostrově se nachází obec San-ša, které Peking označuje za své administrativní středisko v Jihočínském moři. Osada má přes tisíc obyvatel. Letiště, které je na ostrově, může sloužit pro vojenské i civilní účely.

V únoru letošního roku tchajwanští a američtí představitelé uvedli, že Čína rozmístila na ostrově Woody Island vyspělý raketový systém země-vzduch. Peking podporuje své nároky na ostrov také budováním infrastruktury, v uplynulých letech tam postavil například školu, přístav, zlepšil zdravotnické služby, zavádí wifi a chystá se zřídit na ostrově také soud a věznici.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka