U Soči se zřítilo letadlo s Alexandrovci, zahynulo všech 92 lidí ...

25.12.2016

Moskva - Letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců, se časně ráno zřítil do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči. Nikoho živého se nalézt nepodařilo, záchranáři zatím v moři našli jen deset mrtvých těl. Většina obětí je podle expertů v trupu letadla, které se stejně jako černé skříňky se záznamem o letu zatím nepodařilo najít. Pohnutí nad katastrofou vyjádřilo ruské vedení i řada zahraničních státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Letadlo Tu-154 mělo na letišti Adler u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva. Mířilo z Moskvy za ruskými vojáky na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja. Vystoupení se zřejmě připravovalo i v syrském Halabu (Allepu), odkud nedávno syrská armáda vypudila protivládní povstalce. Na palubě byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru písní a tanců s výjimkou tří sólistů.

Ruské letadlo Tu-154 havarovalo u Soči. Soubor měl podle TASS v současnosti 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic. Kromě osmi členů posádky bylo v letadle i devět novinářů ze tří ruských televizí. Na palubě stroje byl i ředitel a umělecký šéf Alexandrovců, generál Valerij Chalilov, náčelník kulturního odboru ministerstva Anton Gubanov či šéfka dobročinné nadace Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinková, známá veřejnosti pod přezdívkou Doktorka Liza.

Přestože oficiální ruská místa úvahy o teroristickém útoku na letadlo označují za předčasné, v ruských médiích se objevily spekulace připouštějící násilný scénář katastrofy. Hovoří se o možné explozi na palubě. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov, který na místě řídí vyhledávací práce, novinářům řekl, že vyšetřovatelé berou v úvahu "všechny možné verze katastrofy". Hovořit o teroristickém útoku je ale podle něj předčasné.

Podle bývalého leteckého dispečera Vitalije Andrejeva mohla pád letadla vyvolat "mimořádná situace" na palubě, která pilotovi zabránila vyslat nouzový signál. Některým ruským expertům dnešní katastrofa připomíná loňskou tragédii ruského boeingu nad Sinajským poloostrovem s 224 oběťmi, která byla přičtena na vrub teroristům. Letec Sergej Knyšov novinářům z agentury RBK řekl, že pokud na palubě vznikl problém, posádka z nějakých důvodů nestihla reagovat.

Miloš Zeman přijal s pohnutím zprávu o pádu ruského letadla s pěveckým sborem Alexandrovců na palubě, k jehož ctitelům patří. Uvedl to v kondolenci pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Za lidskou tragédii označil neštěstí premiér Bohuslav Sobotka, lítost vyjádřili zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková, kteří s Alexandrovovým armádním souborem písní a tanců vystupovali.

Příští turné Alexandrovců v Česku, bylo plánované na květen příštího roku, údajně zrušeno nebude. "V první polovině roku mají naplánováno 75 koncertů. Turné se nezruší, ale nevylučuje se, že se některé termíny posunou," uvedl manažer souboru pro střední Evropu Rudolf Héger.

Zdroj: ČTK
Fotografie: Public Domain

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka