Il Messaggero: Lufthansa a Etihad Airways uvažují o fúzi

18.01.2017

Největší německá letecká společnost Lufthansa uvažuje o fúzi se společností Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na italský deník Il Messaggero, který zprávu přinesl bez udání zdroje. Akcie Lufthansy se v reakci na zprávu vydaly směrem vzhůru a připsaly si šest procent, přestože obě společnosti tvrzení listu označily za spekulaci.

Lufthansa a Etihad Airways se již v prosinci dohodly na spolupráci v oblasti takzvaného code-sharingu, tedy společném prodeji letenek na některé spoje. Již tehdy další spolupráci nevyloučily, ovšem analytici ji považovali za nepravděpodobnou. Lufthansa svého státem vlastněného rivala z Perského zálivu dosud ostře kritizovala kvůli státní podpoře, která mu podle jejího názoru zajišťovala nepoctivou výhodu na trhu.

Podle italského deníku ale už několik týdnů pokračují rozhovory o možném převzetí 30 až 40 procent akcií Lufthansy právě společností Etihad Airways, a to formou koupě nových akcií německého přepravce. Druhým krokem má být úplná fúze, uvádí italský list, podle nějž se obě strany mají brzy setkat a rozhovory uspíšit.

Podle analytiků bude takový krok obtížný, protože evropské letecké společnosti musejí mít evropského většinového vlastníka. Pokud by se Etihad chystal koupit od Lufthansy větší podíl než 30 procent, musel by navíc podle německých zákonů učinit nabídku na koupi celé společnosti. Lufthansu vlastní z 69 procent němečtí investoři, ze 13 procent Američané a dalších devět procent je v rukou investorů jiných národností.

Etihad, jehož vlastníkem je emirát Abú Zabí, už má podíl 49 procent ve ztrátové italské letecké společnosti Alitalia. Tu čeká restrukturalizace a rušení pracovních míst.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka