Polsko zvažuje nabídky tří firem k nákupu 14 armádních vrtulníků

19.01.2017

Polsko zvažuje dohody nabízené třemi firmami, včetně loni odmítnutého francouzského Airbusu, k letošnímu nákupu 14 armádních vrtulníků. Podle zprávy agentury Reuters to oznámil polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

"Jsme v procesu zvažování nabídek," sdělil Macierewicz na tiskové konferenci. Neupřesnil však, kdy by mohlo definitivní rozhodnutí o nákupu padnout. Vedle Airbusu dostalo Polsko nabídky od firmy Sikorski, která je součástí americké společnosti Lockheed Martin, a od italské společnosti Leonardo-Finmeccanica.

Vláda premiérky Beaty Szydlové loni v říjnu zrušila kontrakt, který podepsal předchozí kabinet a který počítal s nákupem 50 vrtulníků Airbusu EX 725 Caracal v hodnotě 3,1 miliardy eur (83,7 miliardy Kč). Tento krok vyvolal diplomatickou roztržku s Francií, jejíž prezident François Hollande kvůli tomu zrušil návštěvu Polska, kterou měl za několik dní vykonat. Společnost Airbus tehdy v reakci uvedla, že bude požadovat odškodnění.

Maceriewicz podle Reuters také naznačil, že by Polsko mohlo koupit další americké stíhačky F-16, což závisí na podmínkách, jež budou navrženy. Řekl rovněž, že doufá, že koncem letošního roku nebo začátkem roku 2018 bude uzavřen kontrakt na nákup tří ponorek.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka