Prodejci letenek firmě Asiana vloni vzrostly tržby na 3,6 mld. Kč

20.01.2017

Společnost Asiana provozující internetového prodejce letenek Letuška.cz vloni zvýšila obrat z prodeje o zhruba 900 milionů korun na 3,6 miliardy korun. Společnost v Česku prodala téměř 295 tisíc letenek za 2,8 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o zhruba sto tisíc letenek více. Informovala o tom v tiskové zprávě.

Průměrná cena prodaných letenek podle statistiky Letušky klesala. Zatímco v roce 2015 činila 10.300 korun, vloni klesla na 9460 korun. Z data odletu a příletu je pak možné vysledovat skutečnost, že se prodlužuje délka dovolenkových pobytů, které si Češi pořizují. Vloni to bylo devět dní.

"Přičítáme to většímu zájmu o levné letenky do Asie, zejména v druhé polovině roku 2016, kde bývá pobyt zpravidla delší než v evropských destinacích," uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Nejčastějším cílem klientů portálu byla Paříž, za ní následovala Moskva, Barcelona, Amsterdam, Řím, Frankfurt, Brusel, New York a Dubaj.

Tržby Asiany tvoří letecké doklady ze 77 procent. Zbytek připadá na další služby spojené s cestováním, jako je prodej zájezdů, ubytování nebo cestovního pojištění. Prodejci letenek jako tržby tradičně uvádí celkovou sumu za prodej leteckých dokladů a nejen vlastní provize z prodeje. Významná část z této částky tak ve skutečnosti směřuje leteckým společnostem, které lety zajišťují.

Letuška na českém trhu působí od počátku devadesátých let. Od roku 2012 vstoupila na slovenský trh pod doménou Superletuska a následně pak spustila prodej letenek v Bulharsku na portálu Airmeti. Mezi její největší konkurenty v tuzemsku patří společnost Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo firma SkyPicker.com. Ta se ale primárně nezaměřuje na prodej letenek z Česka a letišť v okolních zemích, ale působí celosvětově.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka