Evropská firma ATR sjednala s Íránem dohodu o prodeji 20 letadel

23.01.2017

Francouzsko-italský výrobce menších dopravních letadel ATR dokončil s Íránem jednání o prodeji nejméně 20 letounů pro přepravu na kratších trasách. Její podpis čeká v krátké době, řekl dnes agentuře Reuters šéf ATR Christian Scherer. Írán, který přímo nekoupil na Západě vyrobená letadla už téměř 40 let, loni po zrušení mezinárodních sankcí vyjednal zakázky na koupi celkem 180 letounů od amerického Boeingu a jeho evropského konkurenta Airbus.

Firmu ATR se sídlem v Toulouse vlastní Airbus a italská společnost Leonardo Finmeccanica. Loni v únoru ATR oznámila, že od Íránu přijala předběžnou zakázku na 20 dvoumotorových turbovrtulových letounů typu 72-600. Íránští činitelé minulý měsíc sdělili, že kontrakt má hodnotu asi 400 milionů dolarů (10,1 miliardy Kč).

Minulý týden v Teheránu přistál první ze stovky letounů Airbus, které si Írán loni objednal. Íránský vlajkový přepravce Iran Air loni s evropským výrobcem letecké techniky Airbus uzavřel smlouvu o nákupu stovky letadel za 20 miliard dolarů.

Společnost Iran Air také podepsala v prosinci s Boeingem smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů. Byl to největší obchod mezi Íránem a Spojenými státy od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979. První boeing by měl Írán dostat v dubnu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka