Do Otrokovic na prvního máje přiletí letoun Electra J.A. Bati

24.01.2017

Do Otrokovic na Zlínsku přiletí na 1. máje letoun Lockheed Electra 10A, se kterým létal při svých obchodních cestách Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Na akci také lákaly stylově oblečené letušky na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour, řekla dnes ČTK mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Letadlo 1. května přistane na otrokovickém letišti, na programu bude také křest knihy Jana Hermana nazvané Baťa létá z Otrokovic. Otevřena bude výstava S Baťou vzhůru do oblak, lidé si budou moci historický letoun prohlédnout. Připravena bude také show v letecké akrobacii, představí se pilot Martin Šonka.

Otrokovice se v meziválečném období výrazně vyvíjely v souvislosti s rozvojem firmy Baťa v sousedním Zlíně. V Otrokovicích vyrostly nové závody, baťovské domky, bylo tam letiště i plavební kanál.

Tomáš Baťa zahynul 12. července 1932 při letecké havárii, letadlo se zřítilo v husté mlze krátce po startu v Otrokovicích. Místo ve vedení firmy zaujal Jan Antonín Baťa (1898 až 1965). Národní soud v Československu ho označil po druhé světové válce v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta, majetek firmy znárodnil. Jan Antonín žil až do konce života v Brazílii. Jeho jméno bylo očištěno až v roce 2007. Z archivů mimo jiné vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky v řádech desetitisíců liber či dolarů na protinacistické aktivity.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka