Odbyt letounů společnosti ATR loni klesl o devět procent

23.01.2017

Toulouse (Francie) 23. ledna (ČTK) - Francouzsko-italská společnost ATR, která je největším světovým výrobcem turbovrtulových letadel, loni dodala zákazníkům o devět procent letounů méně než v rekordním roce 2015. Poptávka po regionálních letadlech totiž kvůli slabé globální ekonomice v loňském roce zpomalila, sdělila dnes ATR. Firma loni dodala 80 letadel ve srovnání s 88 stroji v předešlém roce.

Společnost původně doufala, že zopakuje předloňský rekordní výkon. Loňský pokles odbytu byl první od roku 2010. Počet zakázek na nová letadla ATR loni navázal na předloňský pokles a propadl se o více než polovinu na 36, nejméně od roku 2009. Tržby se snížily o deset procent na 1,8 miliardy dolarů (asi 45 miliard Kč).

Vrtulová letadla byla v regionální přepravě na delší dobu zastíněna proudovými letouny, od poloviny minulého desetiletí turbovrtulové letouny ale díky vysokým cenám ropy a menší hlučnosti v kabině zaznamenaly šestinásobný nárůst prodeje. V posledních dvou letech se ale výroba vrtulových letounů dostala pod tlak slabé ekonomiky a propadu cen ropy. S nynějším oživením cen ropy ATR doufá v obnovení růstu poptávky.

Firmu sídlící v Toulouse vlastní evropský výrobce velkých dopravních letadel Airbus a italská společnost Leonardo Finmeccanica. Šéf ATR Christian Scherer minulý týden řekl, že jeho firma dokončila s Íránem jednání o prodeji nejméně 20 letounů a její podpis čeká v nejbližší době. Írán loni po zrušení mezinárodních sankcí vyjednal zakázky na koupi celkem 180 letounů od amerického Boeingu a jeho evropského konkurenta Airbus.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka