ČSA zatím kvůli nařízení Trumpa žádné požadavky neobdržely

29.01.2017

Praha 29. ledna (ČTK) - České aerolinie (ČSA) zatím neobdržely od svého amerického partnera, společnosti Delta Airlines, žádné informace ani požadavky v souvislosti s aktuálním nařízením nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zákazu vstupu některých národností do USA. ČTK to dnes řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. ČSA pravidelné spoje do Spojených států neprovozují, nutný je přestup v jiném evropském městě.

"Finální kontrolu provádí provozující dopravce na posledním úseku. Což je v našem případě Delta Airlines," upřesnil Šabík. Trump v nařízení dočasně zakázal vstup do USA občanům sedmi afrických a blízkovýchodních zemí - Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu. Americké aerolinky začaly po pátečním vydání Trumpova nařízení z letů do USA občany těchto zemí vylučovat.

Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková dnes ČTK řekla, že to, zda vydají či nevydají cestujícímu palubní vstupenku, je plně v kompetenci jednotlivých leteckých dopravců. "Zároveň je to dopravce, který se jako smluvní strana stará o cestujícího v případě zrušeného letu," podotkla. Francouzský dopravce Air France již podle britského deníku The Daily Telegraph oznámil, že na palubu svých strojů odteď nevpustí cestující z dotčených zemí s letenkou do USA z Paříže nebo přes Paříž nehledě na to, z jaké země nebo letiště měli odlétat.

Asi deset cestujících, kteří už byli na cestě, vrátily Air France podle svého mluvčího na své náklady zpět. To ČTK potvrdil i zdroj z letecké dopravy. Podle něj platí mezinárodní pravidlo, že pokud dopravce přepraví do určité země pasažéra, který nemá v pořádku všechna povolení pro vstup do dané země, je přepravce povinen na vlastní náklady dopravit cestujícího zpět do místa odletu.

Zákaz vstupu do USA by se mohl teoreticky týkat i Čechů, kteří mají kromě českého občanství i občanství země, která nemá nyní do USA povolený vstup. "České ministerstvo zahraničí tuto záležitost zatím neřešilo," uvedla dnes mluvčí resortu Michaela Lagronová. Situaci v tuto chvíli podle zjištění ČTK neřeší ani cizinecká policie.

Nařízení prezidenta Trumpa zakazuje na dobu 90 dní vstup do USA držitelům pasů ze sedmi zmíněných zemí. Trump, který zároveň dočasně pozastavil proces přijímání imigrantů do USA, hodlá omezení uvolnit až po zpřísnění prověrek potenciálních přistěhovalců ze zemí, jež Washington považuje za rizikové vzhledem k terorismu. Prezident v sobotu prohlásil, že jeho krok funguje a není namířen proti muslimům.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka