Čáslavská letecká základna se opět po dvou letech otevře lidem

02.02.2017

Čáslavská vojenská základna taktického letectva se opět po dvou letech otevře pro veřejnost. Den otevřených dveří je naplánován na 20. května. Vstupné bude stejně jako v minulosti zdarma. ČTK to dnes sdělil tiskový a informační důstojník základny Tomáš Maruščák.

Čáslavská základna se lidem otevírá každé dva roky, přiláká vždy desetitisíce diváků. Ti se mohou těšit na ukázky vojenské letecké techniky v akci. "Jedná se tak částečně o leteckou přehlídku," poznamenal Maruščák. Doprovodný program se podle něj na základně bude konat po celý den. Dne otevřených dveří se kromě letců zúčastní i další útvary české armády.

"Je pro mě ctí, že budeme na pořádání akce spolupracovat s Jagello 2000, tedy se zkušeným a prověřeným partnerem, který má dlouhodobé zkušenosti s akcemi mnohem většího rozsahu," uvedl velitel 21. základny taktického letectva Čáslav Petr Tománek. Podpis dohody o společné organizaci se uskuteční v polovině února. Letošní akce se koná 60 let od založení leteckého pluku v Čáslavi.

Minulý den otevřených dveří v roce 2015 podle Maruščáka dokázal, že akce může přilákat až 40.000 příznivců letecké techniky. O dva roky dříve na čáslavské letiště dorazilo dokonce podle odhadů 65.000 lidí. "Den otevřených dveří bude opět koncipován tak, aby se po celý den zabavily rodiny s dětmi," vysvětlil ředitel akce za 21. základnu Robert Kryštof. V plánu je dětský koutek, v rámci statických ukázek bude prezentována technika pozemních i vzdušných sil české armády.

Vstup na akci bude zdarma. "V jednání je také zvýhodněná kyvadlová doprava vlakem z Čáslavi na leteckou základnu," doplnil předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

V roce 2015 mohli návštěvníci vidět například zásah dvojice gripenů na transportní letoun C-295 CASA, vyšší techniku pilotáže dvojice lehkých bitevníků L-159 ALCA doplněný o pyrotechnické efekty nebo mohli porovnat leteckou akrobacii českého a švédského pilota stíhačky JAS-39 Gripen.

Čáslavská 21. základna taktického letectva je jednou z hlavních bojových složek vzdušných sil české armády. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru České republiky. Vyzbrojena je gripeny a bitevníky L-159.

Zdroj: ČTK

Fotografie: www.afbcaslav.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka