Mise české armády na Sinaji možná na konci roku skončí

03.02.2017

Mise české armády na Sinaji, kde s letounem CASA zajišťuje přepravu lidí a monitorování egyptsko-izraelské hranice, může na konci roku skončit. Vojáci totiž budou muset postupně své stroje poslat na plánované revizní kontroly. Informaci webu Euro.cz ČTK potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Armáda nyní posuzuje, zda by bylo možné servis a pokračování mise zvládnout současně.

Na Sinaji v rámci mezinárodní mise MFO působí v letecké jednotce 17 českých vojáků. Další tři pracují ve štábu. Letci mají k dispozici jedno letadlo CASA, další je připraveno v ČR jako záložní. Česká armáda má čtyři transportní letouny CASA, dva z nich potřebuje k zajištění svých potřeb v Česku.

Podle Pejška vedení ministerstva a armády ví dlouhodobě, že od příštího roku budou muset letadla postupně absolvovat revizní kontroly. Zajištění všech úkolů tak bude pro vojáky složité. Je proto reálná varianta, že mise na Sinaji bude pro letce na dva roky ukončena. "Není ale úplně vyloučena varianta, že se podaří revize a misi skloubit," poznamenal Pejšek. Reálnost pokračování dostal za úkol posoudit generální štáb, jasno by mělo být během několika týdnů.

Pejšek dodal, že ministerstvo obrany by rádo v misi pokračovalo. O účast českých vojáků stojí i velení mise, poznamenal. O záležitosti jednal při nedávné návštěvě na Sinaji i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s velitelem mise generálem Denisem Thompsonem.

I v případě stažení leteckého kontingentu by Češi ze Sinaje zcela neodešli. Armáda počítá s tím, že by zůstalo několik vojáků, kteří působí ve štábu mise. Nyní v něm jsou tři.

Úkolem mise je zajištění plnění izraelsko-egyptské mírové dohody. Působí v ní více než 1500 vojáků ze 12 zemí. Češi od roku 2013 zajišťují přepravu osob a materiálu pro misi letounem CASA. Letouny od roku 2013 nalétaly 1730 hodin a přepravily 31.000 lidí a 730 tun materiálu. MFO využívá v oblasti dvě základny, jednu na severu, druhou na jihu. Čeští letci si loni vysloužili pochvalu za květnový přesun personálu ze severní základny na jižní. Situaci v okolí původního působiště ovlivňovaly teroristické skupiny. Posádky českého letounu během 33 hodin uskutečnily sedm přeletů, během kterých přepravily na klidnější jih Sinaje 385 příslušníků mise a 8,6 tuny materiálu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka