Armádní letouny Jak-40 bude opravovat firma Glomex

06.02.2017

Servis pro armádní letouny Jak-40 bude zajišťovat česká firma Glomex MS. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě. Glomex zvítězil ve výběrovém řízení ministerstva obrany na zakázku za 64,5 milionu korun. Kompletní servis pro dosluhující stroje, které se využívají zejména pro dopravu ústavních činitelů, bude firma obstarávat do listopadu 2020. Loni v září Glomex MS uzavřel s ministerstvem kontrakt na servis dvou letounů Airbus A319 v hodnotě 387 milionů korun.

"Smlouva s Glomexem se podepsala v pondělí. Bylo to otevřené výběrové řízení, přihlásili se tam dva zájemci," potvrdil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dodal, že 64,5 milionu korun je horní hranice. Plnění bude podle něho záležet na aktuálních potřebách armády.

Subdodavatelem materiálu pro opravy a údržbu bude Minský závod civilního letectví č. 407, který se dlouhodobě zaměřuje na servis letadel typu Jak-40. "Glomex MS bude ve spolupráci s běloruským partnerem provádět komplexní údržbu i servis a poskytovat služby spojené s provozem dvou letounů Jak-40 českého letectva, aby stroje vykazovaly vysokou míru spolehlivosti a provozuschopnosti, a také dodávky náhradních dílů v rámci plánovaných, neplánovaných i speciálních opravárenských prací," stojí v tiskové zprávě.

 

Kromě toho se firma postará o modernizaci strojů, které slouží české armádě desítky let a v roce 2020 by měly být z letky vyřazeny. Součástí úprav by měla být náhrada zastarávajících částí letounů, jejich vybavení či konstrukčních materiálů. Kontrakt se týká také zaškolení posádek a technického personálu, zajištění aktualizace databází a systémů nebo poradenství.

Zdroj: ČTK

Fotografie: www.acr.army.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka