Úřadům při rozhodování o heliportu v Olomouci pomůže studie

03.02.2017

Olomouc 3. února (ČTK) - Hejtmanství a radnici při rozhodování o dalším osudu heliportu na kraji Olomouce pomůže nová studie. Ukáže, zda je možné přistávací plochu pro záchranářské vrtulníky provozovat i v následujících letech, nebo bude nutné ji přestěhovat například na nedaleké městské letiště. Novinářům to dnes po společném jednání krajské a městské rady řekl hejtman Oto Košta (ANO).

Krajský úřad si studii zadal kvůli tomu, že jeden z letových koridorů záchranářských vrtulníků vadí developerské firmě Gemo, která v této části Olomouce plánuje postavit nové obytné domy. Gemo přitom vlastní důležitý pozemek pod heliportem. Kraj se v závěru loňského roku dohodl na prodloužení pronájmu této parcely o další čtyři roky.

"Provádí se audit neboli studie, zda je možné, aby byl heliport provozován v této podobě, v jaké je, anebo zda je možné, aby jižní koridor, tak jak požadoval developer, byl nějakým způsobem omezen," řekl Košta. V případě, že studie dá dalšímu fungování heliportu v Neředíně zelenou, tak už tam nebude prováděn servis vrtulníků i výcvik pilotů a posádek vrtulníků, aby se snížilo hlukové zatížení okolí.

Pokud ovšem autoři studie upozorní na to, že letecká záchranná služba se při používání heliportu v Neředíně neobejde bez jižního koridoru a Gemo bude trvat na svém odmítavém stanovisku, tak bude zřejmě nutné najít jiné řešení. "Teoretickou úvahou budiž i případné přemístění heliportu," podotkl Košta.

Pokud to bude nutné, tak je podle primátora Antonína Staňka (ČSSD) možné heliport záchranné služby "za určitých podmínek" přestěhovat na městské letiště v Neředíně. "Nyní to ale není aktuální téma. Studie má být hotova do 15. března," řekl Staněk.

Problém s pozemkem vznikl v roce 2005, kdy restituent prodal parcelu pod heliportem společnosti Technologický park ze skupiny Gemo. Stavbu bytů a domů v této části Olomouce poté umožnil nový územní plán. Podle vedení developerské firmy může být v západní okrajové části Olomouce postaveno nejméně 600 bytů a 180 rodinných domů.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka