Počet cestujících karlovarského letiště loni opět výrazně klesnul

05.02.2017

Karlovy Vary 5. února (ČTK) - Mezinárodnímu letišti v Karlových Varech loni ubylo cestujících o 41,5 procenta. Dále totiž klesal zájem cestujících z Ruska, kteří vždy tvořili naprostou většinu pasažérů. Letošní rok by ale mohl přinést zlom v několik let trvajícímu propadu počtu cestujících, sdělil ČTK mluvčí letiště Radek Zábranský.

Letiště Karlovy Vary, které patří Karlovarskému kraji, odbavilo v roce 2016 jen 23.235 cestujících. Přitom ještě v roce 2013 prošlo letištěm 104.000 cestujících. Ukončena byla loni linka do Petrohradu, nižší frekvence má i linka do Moskvy. Nejvíce se ale na poklesu podepsal přesun významného počtu cestujících na linky z Moskvy do Prahy s následnou pozemní dopravou do karlovarského regionu.

Podle ředitele letiště Václava Česného jde o důsledek částečné liberalizace leteckého trhu mezi Moskvou a Prahou, která nastala již v roce 2015. "Na uvedené lince díky tomu nabízejí letecké společnosti až o polovinu nižší ceny letenek než na přímé lince do Karlových Varů. Ukazuje se, že tak došlo ke vzniku nevyváženého tržního prostředí, protože ceny letenek na linkách do Karlových Varů, provozovaných jediným dopravcem, jsou udržovány na mnohem vyšší úrovni," uvedl Černý.

Na poklesu přepravních výkonů se dále podílelo i zrušení tradičního letního charterového spojení do turecké Antalye. Hlavním důvodem bylo zhoršení bezpečností situace v Turecku.

V roce 2016 jednalo letiště rovněž o možnosti zavedení letní charterové linky z uzbeckého Taškentu. Z hlediska provozu bylo vše připraveno, ale tento projekt se nakonec neuskutečnil kvůli omezenému počtu a složitosti procedur při vydávání víz pro klienty z Uzbekistánu.

Stejně jako v loňském roce měla významný podíl na výkonech letiště nepravidelná přeprava v kategorii privátní dopravy, když dosáhla téměř padesátiprocentního podílu na všech leteckých výnosech.

"Objem provozu a pokles počtu cestujících se samozřejmě odrazí i v ekonomických výsledcích společnosti Letiště Karlovy Vary s.r.o. za rok 2016. Společnost však ztrátové hospodaření očekávala a byla na něj připravena," doplnil náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

Rok 2017 by však mohl představovat zlom. Podařilo se dohodnout vznik dvou nových linek, a to pravidelné linky z Düsseldorfu, jejíž provoz bude zahájen od 26. března a letní charterové linky z Tel Avivu, která bude létat od 13. června. V jednání je i nadále sezonní letecké spojení s Taškentem. Letiště bude i nadále usilovat o obnovení letů ruských leteckých společností z Moskvy a Petrohradu. Počty návštěvníků z Ruska do České republiky totiž začaly po několika letech propadu opět narůstat.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka