Německo navrhuje ČR sdílené využívání vojenských letadel

08.02.2017

Německo jedná s několika státy včetně České republiky o společném využívání většího počtu z 13 vojenských dopravních letadel Airbus A400M, která chtěl původně Berlín prodat. V dnešním vydání to napsal list Süddeutsche Zeitung. Plán má německé armádě umožnit, aby mohla dál letadla využívat. České ministerstvo obrany o německém záměru ví a čeká na konkrétní nabídku, kterou poté posoudí.

Německo původně plánovalo koupit 60 těchto letadel, později se jejich počet snížil na 53. V roce 2011 spolkový parlament rozhodl o tom, že armáda v rámci úspor prodá 13 koupených strojů do ciziny. Armádní analýza ale podle německého listu ukázala, že potřeby bundeswehru jsou vyšší.

Evropský nadnárodní program výroby letounů Airbus A400M zaostává za plánem. Německý podíl na financování projektu se z odhadovaných 8,1 miliardy eur zvýšil na 9,6 miliardy (260 miliard korun), napsal Süddeutsche Zeitung.

Podle nového plánu by stroje měly základnu v Německu a bundeswehr by zajišťoval jejich údržbu, výcvik pilotů a provoz. Spolupracující státy, mezi nimiž německý deník kromě Česka jmenuje Švýcarsko, by měly právo letadla podle vlastních potřeb využít. Kolik by podobný scénář stál, není podle listu jasné. Finanční kalkulace bude záviset na počtu států, které by se do projektu zapojily.

"O německém záměru víme. Předpokládáme, že v nejbližších týdnech až měsících od německé strany obdržíme konkrétní návrh případné spolupráce, který následně projde interní debatou v rámci resortu," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Česká armáda nyní k přepravě lidí a nákladu používá zejména dva airbusy A319CJ, čtyři stroje C-295M CASA a jeden CL-601 Challenger. K dispozici má i letouny L-410 a Jak-40. Dlouhodobě mluví o potřebě dalších strojů. V minulosti padl návrh například na nákup třetího airbusu. Koncepce výstavby armády ČR do roku 2025 počítá s pořízením dvou středních transportních letadel.

Současné česká vojenská letadla nejsou schopna přepravovat větší techniku. ČR se proto zapojila například do projektu SALIS, ve kterém si země NATO pronajímají těžké dopravní letouny.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka