Stropnický a Gajdoš podepsali dohodu o ochraně vzdušného prostoru

15.02.2017

Brusel 15. února (zpravodaj ČTK) - Smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru České republiky a Slovenska dnes v Bruselu podepsali ministři obrany obou zemí Martin Stropnický a Peter Gajdoš. Stalo se tak na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Podle českého ministra by měla smlouva začít platit kolem poloviny letošního roku, až ji potvrdí parlamenty a prezidenti obou zemí.

 

"Dosáhli jsme nadstandardní podoby vzájemné spolupráce," poznamenal před novináři Gajdoš a dodal, že se těší, až smlouva začne fungovat v praxi. Slováci mají podle něj nyní podobné dohody rozpracované i s Polskem a Maďarskem. Slovenské letectvo, které využívá ruská letadla MiG-29, má dostatek strojů k zajištění závazků ohledně NATO, dodal slovenský ministr.

 

Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu svého vzdušného prostoru pomocí společného systému protivzdušné obrany (NATINAMDS). Například české letectvo do něj vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které jsou pak pod aliančním velením. Systém je určen k obraně před vojenskými hrozbami.

 

Česko-slovenská dohoda, pokud začne platit, ale navíc umožní, aby piloti mohli zasáhnout na území druhého státu i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.

 

Stropnický dnes vysvětlil, že jedna země by mohla pomoci také v situaci, kdy by třeba povětrnostní podmínky neumožnily strojům druhého ze států vůbec vzlétnout. "Už dnes platí to, že si vzájemně při výcviku rigorózně nehlídáme hranici nebo při potřebě využití letiště partnera," podotkl.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka