Ryanair: Polská konjunktura se odrazí v letecké dopravě

16.02.2017

Letecká doprava v Polsku by se do roku 2022 mohla ztrojnásobit na 100 milionů pasažérů ročně. Podle agentury Reuters to uvedl šéf firmy Ryanair Michael O'Leary. Společnost zvažuje, že začne v zemi nabízet charterové lety. Zároveň kritizuje úvahy o stavbě nového letiště, které by bylo vzdálené 100 kilometrů od hlavního města a které podporuje její rival, polský LOT.

Podle O'Learyho odhadu bude polský trh v následujících pěti až deseti letech růst nejrychleji v Evropě. V minulé dekádě rostlo polské hospodářství o 40 procent a podle odhadů ekonomů oslovených agenturou Reuters přidá v příštím roce další tři procenta. A to se odrazí i na letecké dopravě: "Překvapilo by mě, kdyby počet pasažérů přilétajících a odlétajících z polských letišť nedosáhl v příštích letech 100 milionů," uvedl O'Leary.

Nízkonákladový Ryanair je jedničkou na polském trhu, ovládá jej zhruba ze třiceti procent. Předpokládá, že v tomto roce přepraví o 11 milionů více polských pasažérů než v roce 2016. Šlo by o nárůst o 20 procent.

Ryanair má základnu v Modlině u Varšavy. Firma proto tlačí na rozšíření letiště Varšava-Modlin, a naopak se snaží zabránit stavbě konkurenčního velkého letiště ve středním Polsku. Tu prosazuje rival Ryanairu, polský LOT. Vláda zatím rozhodnutí odkládá.

Společnost zvažuje, že začne v Polsku nabízet charterové lety. "Domníváme se, že cestovní kanceláře poškozují příliš vysoké ceny. Ryanair dokáže přijít s lepší nabídkou," řekl šéf firmy. Charterovými lety se v Polsku ročně přepraví na tři miliony pasažérů, po vstupu Ryanairu a snížení ceny na polovinu by to podle O'Learyho mohlo být šest až sedm milionů.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka