Počet cestujících na letištích v Evropě loni stoupl o pět procent

19.02.2017

Počet cestujících odbavených na evropských letištích v loňském roce stoupl o zhruba pět procent a poprvé pokořil dvoumiliardovou hranici. Oznámila to letištní asociace ACI Europe. Největším letištěm v Evropě loni z hlediska počtu cestujících zůstalo londýnské letiště Heathrow následované pařížským letištěm Charlese de Gaullea. Na třetí příčku poskočilo amsterodamské letiště, které tak na tomto postu nahradilo letiště v Istanbulu.

"Evropská letiště loni pokořila hranici dvou miliard cestujících, což je absolutní rekord," uvedl generální ředitel ACI Olivier Jankovec. Letiště Heathrow loni odbavilo 75,7 milionu cestujících, tedy o procento více než v předchozím roce. Na letišti Charlese de Gaullea se počet cestujících zvýšil o 0,3 procenta na 65,9 milionu.

Na amsterodamském letišti počet cestujících stoupl o více než devět procent na 63,6 milionu. V Istanbulu se počet cestujících naopak propadl o více než dvě procenta na 60 milionů. Istanbulské letiště tak kleslo ze třetího místa až na pátou příčku.

Zájem turistů o Turecko podkopaly teroristické útoky i neúspěšný pokus o vojenský převrat. Turecký turistický sektor se dostal pod tlak také kvůli napjatým vztahům s Ruskem. Podle vládních údajů loni počet zahraničních návštěvníků Turecka klesl o 30 procent na 25,35 milionu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 2007.

Pražské Letiště Václava Havla již v lednu oznámilo, že v loňském roce odbavilo zhruba 13,1 milionu cestujících. To je o téměř devět procent více než v předchozím roce.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka