Chyba indické posádky vyvolala start německých vojenských letadel

21.02.2017

Berlín 21. února (ČTK) - Indický dopravní letoun při přeletu nad Českou republikou použil pro kontakt s pozemní letovou kontrolou nesprávnou rádiovou frekvenci, což si vynutilo start dvou německých vojenských letounů. O incidentu, který se stal ve čtvrtek, informovala německá služba pro bezpečnost letového provozu DFS. Podle portálu The Economic Times potíže se spojením způsobila nejen špatná frekvence, ale i skutečnost, že jeden z pilotů spal.

Indický stroj, na jehož palubě bylo 330 pasažérů a 15 členů posádky, letěl z Bombaje do Londýna, ale letoví kontroloři v Praze s ním ve čtvrtek odpoledne ztratili spojení. O výpadku informovali kolegy v německém Karlsruhe. Z preventivních důvodů pak následoval start dvou strojů německého vojenského letectva.

Spojení se nakonec podařilo navázat, vojenské letouny ale přesto eskortovaly dopravní stroj k hranicím německého vzdušného prostoru. Celou událost natočil svědek z letadla British Airways, které letělo ve větší výšce za indickým letounem.

Důvodem komunikačních potíží byl spánek jednoho z pilotů, což podle The Economic Times není zakázané, a fakt, že druhý pilot naladil při přechodu pod pražskou letovou kontrolu špatnou frekvenci a navíc si ztlumil hlasitost ve sluchátkách.

Německý portál DMM připomenul, že čtvrteční incident nebyl první, kdy z českého vzdušného prostoru vstoupilo do německého prostoru letadlo, které nekomunikovalo a jehož piloti spali. Před několika lety předaly české stíhačky německým dopravní stroj Air India, který uletěl celkem přes 1000 kilometrů na autopilota a s jehož spícími piloty se podařilo navázat spojení až nad Norimberkem, uvedl server.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka