Letecká společnost IAG loni zvýšila zisk, navzdory propadu libry

27.02.2017

Společnost International Airlines Group (IAG) loni zvýšila provozní zisk o 8,6 procenta na 2,5 miliardy eur (67,6 miliardy Kč). Firma, která vlastní britskou leteckou společnost British Airways, španělské Iberia a Vueling a irskou Aer Lingus, přitom pocítila negativní dopady masivního propadu kurzu britské libry. AIG také oznámila, že v průběhu letošního roku odkoupí vlastní akcie v hodnotě 500 milionů eur.

Zisk před zdaněním firma zvýšila skoro o třetinu na 2,4 miliardy eur (65 miliard Kč). Propad kurzu britské měny v reakci na referendum o vystoupení Británie z Evropské unie ji však přišel na 460 milionů eur.

Šéf IAG Willie Walsh označil hospodaření za loňský rok za dobrý výsledek v náročných podmínkách. Zisk přitom vzrostl navzdory slabším tržbám, které klesly o 1,3 procenta na 22,5 miliardy eur (608 miliard Kč). Příjem v přepočtu na cestujícího klesl o 5,4 procenta. Aerolinky ze skupiny IAG vloni přepravily více než 100 milionů lidí, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2010, rok před vznikem IAG.

Skupina také uvedla, že má v plánu během letošního roku odkoupit vlastní akcie za 500 milionů eur.

IAG začne letos nabízet i levné transatlantické lety z Barcelony, která je sídlem Vuelingu, do destinací v USA. Zařadí se tak po bok norské společnosti Norwegian Air Shuttle. Ta ve čtvrtek oznámila, že nabídne jednosměrné letenky přes Atlantik za 99 dolarů (2500 Kč). Levné dálkové lety nabízejí i jiné nízkonákladové letecké společnosti, například islandská Wow Air a německá Eurowings. Využívají transatlantickou dohodu o liberalizaci letecké přepravy, která jim umožňuje létat do jakékoli destinace na jejich území.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka