Pardubický kraj chce větší kontrolu na civilním letištěm

14.03.2017

Pardubické hejtmanství jako menšinový vlastník provozovatele letiště chce mít větší přehled o chodu této firmy. Zároveň se s Pardubicemi, většinovým majitelem, dohodl na personálním auditu společnosti. Novinářům to dnes řekli zástupci samospráv. Akcionáři reagují na údajné pochybení v účtování letů pro armádu nebo jednání se soukromým dopravcem na linky do Londýna.

Už v únoru Irský nízkonákladový dopravce Ryanair oznámil, že z Pardubic, které se potýká s úbytkem pasažérů, začne od října provozovat lety do Londýna. Ukázalo se ale, že akcionáři East Bohemian Airport (EBA) neschválili požadovanou dotaci a slevu na poplatcích, celkem 24 milionů korun. Za výhody dopravce podle MF Dnes sliboval marketingovou podporu městu a kraji.

"Byznys plán je pro nás akceptovatelný, když si na něj EBA sama vydělá. Kraj ani město tuto aktivitu dotovat nebudou," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Dodal, že z dřívějších let má EBA našetřeno 18 milionů korun, zcela bez prostředků není.

Minulý týden Pardubický deník také přišel s informací, že EBA si nejspíš neoprávněně účtovala poplatky za civilní lety, které pro armádu a NATO zajišťovaly letecké společnosti. Od dubna loňského roku šlo o deset letů za milion korun.

Ředitelka EBA mediální informaci nepopřela, uvedla ale, že dopravci faktury nezpochybňovali a platili. Dodala, že letiště nechybovalo, protože se řídí platnou úpravou Letecké informační příručky České republiky, podle které lety pro armádu nemají výjimku z placení přistávacích poplatků.

"Bylo nám to vysvětleno, přesto zůstávají pochybnosti. EBA to vykládá tak, že lety by měly být účtovány, představenstvo ale odsouhlasilo, že do vyjasnění celé záležitosti civilní lety pro armádu účtovat nebude," řekl primátor Martin Charvát (ANO). Hejtman a primátor uvedli, že se ještě sejdou s velitelem armádního letiště a ředitelkou EBA.

Krajští a městští radní na základě dění z posledních týdnů dnes rozhodli o budoucích změnách v řízení firmy. Firma přejde na takzvaný německý model řízení. Dozorčí rada bude mít větší kompetence. Jejím předsedou bude nově zástupce kraje, který se bude účastnit jednání představenstva. Představenstvo budou nově vést odborníci na letectví či ekonomiku.

"Nechme představenstvo řídit profesionály z oboru leteckého průmyslu a ne politiky. Personální audit je jasnou podmínkou, na které jsme se shodli," uvedl Charvát. Případnou změnu ve vedení společnosti hejtman nechtěl předjímat.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka