Napadení vojáci zastřelili na pařížském letišti Orly útočníka

18.03.2017

Paříž 18. března (ČTK) - Vojenská hlídka dnes na pařížském letišti Orly zastřelila útočníka, který se snažil její člence sebrat zbraň. Pachatel, který měl za sebou kriminální minulost, včetně loupežného přepadení a obchodu s drogami, předtím zranil střelou z brokové pistole policistu při silniční kontrole severně od Paříže. Kvůli incidentu na letišti byla na dlouhé hodiny v oblasti přerušena letecká i pozemní doprava.

Devětatřicetiletého útočníka měla kvůli jeho kriminální činnosti v registru policie. Muž byl i v hledáčku tajné služby, protože se postupem času z něho stal islamista. Úřady zatkly pachatelova otce a bratra, aby vyšetřily motivy činu. Podle televize BFMTV jim ráno údajně napsal zprávu z mobilního telefonu, že udělal hloupost, protože střílel na policisty. Vyšetřovatelé také provedli prohlídku mužova bydliště.

Bezprostředně po incidentu policie evakuovala budovu letiště, kterou muselo opustit na 3000 lidí. Pyrotechnici prověřili, zda u útočníka či někde jinde v budově nebyla výbušnina. Areál letiště byl uzavřen a přerušena tam byla individuální i hromadná doprava. Přerušen byl i letecký provoz - několik spojů bylo odkloněno na mezinárodní letiště Charlese de Gaulla, které leží severně od metropole. Jedno letadlo společnosti Transavia se dlouho zdrželo také na pražském letišti, ale nakonec odletělo s velkým zpožděním dnes odpoledne.

Lidé, kteří v době útoku byli na letišti Orly už nebo ještě v letadlech, museli čekat dlouhé hodiny na postupné obnovení provozu. Západní terminál se otevřel brzy odpoledne, jižní, kde se útok odehrál, se bude v plném provozu asi až pozdě večer.

Francouzský prezident François Hollande vyzdvihl odvahu a efektivitu policie a armády při dnešním rychlém zneškodnění útoku na letišti Orly. Podle prohlášení Elysejského paláce slíbil ponechat bezpečnostní opatření v zemi na nejvyšší úrovni jako doposud. Hollande také zdůraznil odhodlání státních orgánů dál "neúnavně bojovat proti terorismu a chránit bezpečnost spoluobčanů".

Hlavní favorit letošní prezidentské volby, centrista Emmanuel Macron, dnes přislíbil ještě větší zefektivnění schopnosti ozbrojených složek reagovat včas na teroristický útok. Macronova předpokládaná soupeřka v druhém, květnovém kole volby, vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová obvinila současnou vládu i ty minulé z přílišné měkkosti v rámci boje proti terorismu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka