Technické novinky a inovace společnosti Airbus

28.03.2017

Airbus zkonstruoval první jednodílný centroplán, který představuje důležitou evoluci tohoto důležitého strukturálního dílu, jenž poskytuje oporu a zajišťuje tuhost křídlům letadla. Centroplán byl vyroben „v jednom záběru“ v technickém středisku Airbus „Technocentre“ v Nantes, které je vybaveno vyspělými výrobními technologiemi a jehož služby mohou využívat i ostatní společnosti.

Airbus vychází z bohatých zkušeností s konstrukcí kompozitových centroplánů pro velká letadla (např. u typů A380, A400M a A350). Nejnovější jednodílná experimentální konstrukce, jejíž rozměry odpovídají 65 % velikosti skutečného dílu, je výsledkem práce výzkumných a technických týmů společnosti Airbus ze závodů Toulouse a Nantes ve Francii a nabízí lepší vlastnosti než konvenční vícedílné centroplány (ty bývají obvykle složeny z až osmi individuálních dílů). Mezi přednosti nové verze patří o 20 % nižší výrobní náklady, k nimž přispívá menší pracovní náročnost při montáži. Nový díl kromě toho maximálně využívá nejnovějšího pokroku v oblasti kompozitních materiálů, včetně techniky lisování komplexních dílů v kombinaci s nepřerušovaným vláknem. To usnadňuje montáž a zvyšuje zatížitelnost dílu díky jednoduchým dráhám přenosu působících sil. Na projektu, který již prokázal svou uskutečnitelnost, se podíleli externí partneři, včetně společností Structil a JAMCO se specializací na vývoj „předlisovací“ výrobní technologie, a společnosti Coriolis, která se zaměřuje na kladení vrstev uhlíkových vláken. Dalším cílem týmů je připravit jednodílný kompozitový centroplán k průmyslovému využití výrobou prototypu ve skutečné velikosti.

Zdroj: ACCPR

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka