China Southern jedná o propojení s American Airlines

28.03.2016

Šanghaj 27. března (ČTK) - Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern, která je největším čínským přepravcem podle počtu cestujících, to uvedla v dnešním sdělení. Spolupráce obou společností by posílila spojení mezi dvěma největšími světovými trhy letecké dopravy.

Státem kontrolovaná čínská společnost uvedla, že American Airlines by v ní mohla převzít určitý majetkový podíl v podobě nově vydaných akcií. Jedná se i o dalších formách spolupráce, uvedla firma podle agentury Reuters. Její akcie na hongkongské burze po zprávě vzrostly o více než pět procent.

American Airlines by se dohodou s China Southern staly druhým americkým přepravcem, který by vlastnil část čínské letecké společnosti. Delta Air Lines předloni koupila za 450 milionů dolarů (11,2 miliardy Kč) 3,55 procenta akcií v China Eastern Airlines.

Peking signalizoval, že chce reformovat sektor letecké přepravy a zavést do něj smíšené vlastnictví a soukromý kapitál. Snaží se tím o zlepšení efektivnosti a konkurenceschopnosti státem vlastněných podniků.

Podle analytiků by výsledkem jednání obou společností měla být i při nákupu akcií China Southern spíše jen další dohoda o sdílení letů, takzvaný code-sharing. Jde o nejčastější úmluvu, kterou mezi sebou jednotlivé aerolinky uzavírají a v jejichž rámci dávají dohromady své zdroje, aniž by muselo docházet k vlastnickému propojení.

Čínští přepravci v poslední době intenzivně rozšiřují své kapacity a zvyšují počty letů na mezinárodních linkách, na nichž roste počet zákazníků.

China Southern létá ze své domácí základny v Kantonu do New Yorku, Bostonu, Chicaga nebo na Havaj. Je také členem aliance SkyTeam a má dohody o sdílení letů s Virgin America a Delta.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka