Pražské letiště plánuje proinvestovat 27 miliard korun

05.04.2017

Praha 5. dubna (ČTK) - Pražské Letiště Václava Havla plánuje v příštím desetiletí investovat do svého rozvoje 27 miliard Kč. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Důvodem těchto investic je očekávaný nárůst počtu cestujících, kteří toto největší tuzemské letiště budou v následujících letech využívat. Podle aktuálních odhadů se v příštích 20 letech čeká průměrný roční růst cestujících o 3,4 procenta.

Letiště potřebuje investovat do rozšíření kapacity terminálů, prostorů před terminály a parkovacích míst, uvedl ministr financí. Předpoklady budoucího rozvoje už jsou podle něj vidět i v nárůstu v posledních letech. Zatímco v roce 2010 přepravilo pražské letiště 10,9 milionu cestujících, letos se očekává 14 milionů, dodal.

Podle předsedy představenstva pražského letiště Václava Řehoře roste pražské letiště v současnosti rychleji, než je evropský průměr. Zatímco evropská letiště v roce 2016 rostla zhruba pětiprocentním tempem, pražskému letišti přibylo 8,7 procenta cestujících.

Plánované investice mají podle Řehoře umožnit pražskému letišti odbavovat ročně 21 milionů cestujících. K tomu by měla letišti dopomoci nová přistávací a vzletová dráha, jejíž výstavbu letiště plánuje už od šedesátých let minulého století.

Současný stav letiště umožňuje odbavit maximálně 15,5 milionu cestujících za rok. Další dva miliony cestujících ročně by mělo v nejbližších letech podle Řehoře umožnit rozšíření bezpečnostní kontroly, které je už hotové na terminálu 1. Během roku a půl by se měly být bezpečnostní kontroly rozšířeny i na druhém terminálu. Stávající hlavní ranvej navíc dostane novou takzvanou rychloodbočku, čímž se zvýší počet odbavených letadel o dvě nebo tři za hodinu, dodal.

O investicích do pražského letiště mluví ministerstvo dopravy dlouhodobě, oznamovaná částka se postupně zvyšuje. Vloni v květnu úřad uváděl částku 14 až 15 miliard korun do roku 2035. Letiště rovněž začalo státu vyplácet dividendu. Za poslední dva roky společnost státu odvedla téměř 1,7 miliardy korun, uvedl Babiš. Letos se očekává, že do rozpočtu přispěje 500 miliony korun.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka