Před 20 lety byl představen bojový stíhací letoun F-22 Raptor

08.04.2017

Washington/Praha 8. dubna (ČTK) - Před dvaceti lety, 9. dubna 1997, představil americký letecký závod Lockheed Martin nový bojový stíhací letoun F-22 Raptor. Stíhačka, jež je téměř nezachytitelná radarem, je řazena k nejpokročilejším bojovým letadlům zařazeným ve službě. Ke svému prvnímu letu vzlétl F-22 Raptor 7. září 1997.

 

 

F-22 Raptor je jednomístné tryskové letadlo o délce 18,9 metru s rozpětím křídel 13,5 metru a dosahuje maximální rychlosti v letové hladině 2410 km/h. Odborníky je považován za jeden z nejlepších letounů pro vybojování vzdušné převahy. Je schopen také útoků na pozemní cíle, elektronického boje a průzkumných misí. Poslední F-22 sjel z výrobní linky v prosinci 2011.

 

Americké letectvo v minulosti letouny F-22 umístilo například v Japonsku nebo Jižní Koreji. Poprvé byl v boji použit tento typ bojového letounu v září 2014 během koaličních náletů na pozice organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. V rámci cvičení se stíhačky objevily i v Evropě. Spojené státy mají celkem asi 190 těchto strojů.

 

Kvůli vyspělým technologiím americký Kongres zakázal prodej stíhaček F-22 do zahraničí, a tak je používá výlučně americké letectvo.

 

Zdroj: ČTK

Fotografie: Pixabay, WikiImages

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka