Pražské letiště chce obnovit technologie pro odbavování zavazadel

02.05.2017

Praha 2. května (ČTK) - Pražské letiště plánuje obnovit technologie pro odbavování zavazadel na obou letištních terminálech. Výměnou projdou mimo jiné třídící dopravníky, příletové karusely a scannery čárových kódů pro načítání dat o cílových destinacích zavazadel. Hodnotu dvou výběrových řízení na pořízení uvedených technologií odhadlo letiště na 75 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Vítězové soutěží by podle letiště měli být vybráni do letošního září a v první polovině příštího roku by se v ideálním případě měly technologie obměnit. Samotné práce se podle mluvčí pražského letiště Mariky Janouškové na rychlosti odbavování cestujících neprojeví. Naopak, pokud by letiště nové komponenty nepořídilo, kapacita odbavení by se postupně snižovala.

"Letiště vybavení třídírny zavazadel pravidelně obměňuje. Vloni například instalovalo nové rentgenové zařízení, které umí zobrazit obsah kontrolovaného zavazadlo ve 3D režimu," uvedla Janoušková.

Největší změnou v přepravování zavazadel budou kontroly stop po výbušných látkách, které budou moci od poloviny května bezpečnostní pracovníci sbírat i uvnitř odbavovaných zavazadel. Od opatření, které je běžné například na letištích v USA nebo sousedním Německu, si letiště slibuje vyšší bezpečnost cestujících. Kontrolováno takto má být několik promile zavazadel, cestující se o ní dozví následně podle tištěné informace v zavazadle nebo podle pásky s upozorněním, kterou bude kontrolované zavazadlo zapečetěno.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka