V Čáslavi se předvede belgické letectvo nebo skupina Flying Bulls

02.05.2017

Čáslav (Kutnohorsko) 2. května (ČTK) - Na dni otevřených dveří na čáslavské letecké základně se 20. května představí mimo jiné belgické letectvo nebo světoznámá akrobatická skupina Flying Bulls. Na návštěvníky bude opět čekat několikahodinový program plný dynamických ukázek, sdělil dnes ČTK mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Tomáš Maruščák.

Belgické letectvo se na akci prezentovalo už v roce 2015 s letounem General Dynamics F-16, letos budou mít návštěvníci možnost zhlédnout navíc také leteckou ukázku vrtulníku Agusta A-109. Chybět nebude například ani cvičný stroj Aero L-39 Albatros ze Slovenska. Předseda spolupořádajícího sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík připomněl, že ukázka slovenského Albatrosu měla loni premiéru v Mošnově, pro návštěvníky tak bude podle něj atraktivní. "Stejně tak by mělo být velmi zajímavé vystoupení světoznámé akrobatické skupiny Red Bull Flying Bulls. Jejich vystoupení čtyř akrobatických speciálů XA-42 stojí na přesném detailu velmi těsné skupinové a zrcadlové akrobacie," dodal Pavlačík.

Už dříve potvrdila českou premiéru proslulá švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse na stíhačkách F-5E Tiger II. Dále se v Čáslavi předvede hradecká skupina Czech Flying Legends s leteckou ukázkou dvoumístného legendárního MiG-15 UTI, což je typ letounu, který sloužil u 22. stíhacího pluku, jehož 60. výročí založení si základna v rámci akce připomíná.

Do dynamických ukázek se zapojí také čeští armádní piloti. Čáslavskou základnu bude reprezentovat nový předváděcí pilot JAS-39 Gripen, dvojice L-159 Alca bude simulovat útok na pozemní cíle za doprovodu pyrotechnických efektů. Své umění ukážou také piloti vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171 Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. "V jednání jsou však ještě další dynamické ukázky zahraniční letecké techniky," dodal velitel čáslavské základny Petr Tománek.

Den otevřených dveří na čáslavském letišti se koná jednou za dva roky. Vstup na akci bude zdarma, v jednání je také zvýhodněná kyvadlová doprava vlakem z Čáslavi na leteckou základnu.

Zdroj: ČTK

Fotografie: afbcaslav.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka