Letecká skupina IAG vykázala ve čtvrtletí rekordní zisk

05.05.2017

Londýn 5. května (ČTK) - Skupině International Airlines Group (IAG), která je mateřskou firmou aerolinek British Airways a Iberia, vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku provozní zisk bez mimořádných položek o téměř deset procent na 170 milionů eur (4,6 miliardy Kč). To byl rekordní údaj pro první čtvrtletí, které je obvykle pro letecké společnosti nejslabším v roce, uvedl Financial Times.

Výsledky překonaly prognózy analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 140,5 milionu eur. Celkové příjmy se naopak snížily o téměř tři procenta na 4,9 miliardy eur, avšak rovněž překonaly odhady. K poklesu přispělo načasování Velikonoc, loni byly na konci března, zatímco letos až v dubnu, tedy ve druhém čtvrtletí, a také pokles libry.

Evropské aerolinky se potýkají s ekonomickou nejistotou rozpoutanou rozhodnutím Británie opustit EU, tzv. brexitem, teroristickými útoky v EU a nadbytkem nových kapacit, které tlačí dolů ceny. IAG byla jednou z několika leteckých společností, které vydaly varování před vývojem dalšího zisku krátce poté, co se Britové v červnu vyslovili pro brexit, a dodala, že zažívala slabší obchody již před referendem.

Výsledky IAG i dalších aerolinek však zatím naznačují, že situace v evropském leteckém průmyslu by se mohla začít zlepšovat. Aerolinky Lufthansa a Air France-KLM v poslední době zveřejnily pozitivnější výhled vývoje rezervací i cen.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka