Bulharsko hodlá znovu vyhlásit tendr na provoz letiště v Sofii

10.05.2017

Sofia 10. května (ČTK) - Bulharsko plánuje znovu vyhlásit tendr na provoz letiště v Sofii, oznámil dnes nový ministr financí Vladislav Goranov. Původní tendr minulý měsíc zrušila prozatímní vláda.

První tendr loni v květnu vyhlásila bývalá vláda premiéra Bojka Borisova. Plánoval udělení licence na provoz hlavního letiště v zemi na 35 let. Nastupující přechodná vláda jej ale zrušila s odůvodněním, že není ve veřejném zájmu, protože privatizace by zvýšila letištní poplatky a narušila letecký provoz v zemi.

Nová vláda opět pod vedením Borisova se vrací k původnímu plánu. Goranov agentuře Reuters po prvním zasedání nového kabinetu řekl, že není důvod, aby vláda měnila názor na řízení letiště. Detaily ani termín vyhlášení nového výběrového řízení ale nesdělil.

Loni se o právo na provoz sofijského letiště podle některých zdrojů zajímala společně turecká společnost Limak Holding, ruská VTB Capital a švýcarské letiště Curych. Svůj zájem zvažuje německý Fraport. Podle místních médií se plánuje přihlásit turecká letištní společnost TAV, v níž drží 38procentní podíl francouzská skupina ADP.

Sofijské letiště nyní provozuje stát. Loni odbavilo pět milionů pasažérů. Tendr by měl do státní pokladny přinést 1,2 miliardy leva (16,3 miliardy Kč). Vláda doufá, že je použije na modernizaci zadlužené státní železnice BDZ.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka