Vláda USA vyšetřuje stížnost Boeingu na kanadský Bombardier

18.05.2017

Washington 18. května (ČTK) - Americká vláda začala vyšetřovat stížnost amerického výrobce letadel Boeing na údajný dumpingový prodej letadel kanadského konkurenta Bombardier na americkém trhu. Bude také vyšetřovat, zda kanadská vláda neposkytuje Bombardieru neoprávněné subvence. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu USA, které vyšetřování povede.

Boeing obvinil Bombardier z toho, že loni prodal americké letecké společnosti Delta Air Lines výrazně pod cenou 75 dopravních letounů typu CSeries, a požádal vládu, aby na letadla Bombardier uvalila vyrovnávací cla. Souběžně tuto při obou firem projednává nezávislá americká Komise pro zahraniční obchod (FTC). Bombardier tvrzení Boeingu odmítá.

"Zajistíme, aby byl tento případ rozhodnut výlučně na základě úplného a spravedlivého zhodnocení faktů; zároveň uděláme vše, co bude v našich silách, abychom se zastali amerických firem a jejich zaměstnanců," uvedl ke sdělení svého úřadu ministr Wilbur Ross. Ministerstvo dodalo, že pokud vyšetřování prokáže dumping nebo neoprávněné subvence, uvalí na letadla Bombardieru cla rovnající se hodnotě takto získaného prospěchu.

Krok ministerstva a ministrovo vyjádření odráží obchodní politiku vlády prezidenta Donalda Trumpa pod heslem "Amerika na prvním místě". Ve stejném duchu dnes Washington zahájil proces vyjednávání o změnách Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka