Před 40 lety se představil ruský stíhací letoun Suchoj Su-27

19.05.2017

Moskva/Praha 19. května (ČTK) - Před 40 lety, 20. května 1977, se uskutečnil první zkušební let prvního prototypu ruského víceúčelového stíhacího letounu Suchoj Su-27. V letech 1980-1981 se začal sériově vyrábět v Komsomolsku na Amuru, do výzbroje byl tento původně jednosedadlový letoun zařazen v roce 1984, od NATO dostal kódový název Flanker B. Díky své rychlosti a manévrovacím schopnostem byl tehdy jedním ze základních prvků někdejších sovětských leteckých sil.

Letoun vznikl jako reakce na nový americký stíhací letoun F-15 Eagle. Má dva dvouproudové motory s přídavným spalováním. Dosahuje maximální rychlosti Mach 2,35 (asi 2500 kilometrů za hodinu ve vysokých výškách). Letadlo má moderní avioniku, výbornou manévrovací schopnost či výkonný snímací pulzní radar se schopností kontrolovat oblast v okruhu 240 kilometrů. Je dlouhý téměř 22 metrů, vysoký necelých šest metrů a rozpětí křídel je 14,70 metru.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka